![Sursă foto: Facebook Andrei Păunescu Sursă foto: Facebook Andrei Păunescu](https://media.dcnews.ro/image/202208/w670/daniel-cristea-enache-a-spus-despre-ajutorul-lui-adrian-paunescu_91509200.jpg)
Criticul literar Daniel Cristea-Enache a vorbit despre demersurile făcute de Adrian Păunescu, atunci când era parlamentar, pentru susținerea artiștilor români:
„Adrian Păunescu era tipul de om care avea generozitate absolut specifică și care îl distinge de cei cu care a fost, de multe ori, confundat, în mod nedrept, și anume cu Eugen Barbu și Corneliu Vadim Tudor. Ei erau temperamente și caractere diferite. În timp ce Corneliu Vadim Tudor se răfuia cu întreaga intelectualitate românească și înainte de 1989, dar și după 1989, cel mai adesea cu pseudonimul de Alcibiade, Adrian Păunescu, dimpotrivă, a fost un om care a încercat să ajute pe cât mai mulți dintre scriitorii contemporani lui. A făcut foarte multe pentru scriitorii români, la antipodul lui Corneliu Vadim Tudor. Deci, o apropiere între Adrian Păunescu și Vadim Tudor mie mie mi se pare profund nedreaptă.
Atunci când el era parlamentar și era președintele Comisiei de Cultură într-una din camerele Parlamentului, a avut un rol decisiv în votarea unei legi a Parlamentului prin care s-a obținut ceea ce s-a numit indemnizație de merit pentru scriitorii și artiștii foarte importanți din cultura română, o indemnizație de merit pentru cei mai buni care au peste 60 de ani și, pe de altă parte, un supliment de pensie pentru toți membrii uniunilor de creație. Pensionarii uniunilor de creație au 50% în plus la pensie, în fiecare lună, și datorită lui Adrian Păunescu“, a spus, la DC News, criticul literar Daniel Cristea-Enache.
Daniel Cristea-Enache, amintire emoționantă cu părinții săi adoptivi: Să citești Istoria lui Călinescu!”
Sâmbătă, 25 iunie, în cadrul emisiunii De Ce Citim, dedicată Istoriilor Literaturii Române, criticul literar Daniel Cristea-Enache a destăinuit ce rol au jucat în evoluția sa părinții săi adoptivi, criticul literar Valeriu Cristea și Doina Cristea, profesoară de Limba și Literatura Română.
„Când am dat eu admitere la facultate (1992), eram 12 pe un loc, la Litere. Cu doi ani înainte începusem să mă pregătesc pentru examen. Făceam pregătire la gramatică cu mama mea adoptivă (Doina Cristea). La literatură…l-am întrebat pe tatăl meu adoptiv, Valeriu Cristea, cum să mă pregătesc. (Asta este ceva imposibil.) Și el mi-a dat un sfat, mi-a spus: „Citește istoria lui G. Călinescu, cap-coadă!” Și am stat și am citit această mie de pagini, format mare, a lui Călinescu, și, într-adevăr, datorită acestei lecturi, eu am înțeles, am pătruns, metabolismul literaturii române. Am înțeles cum funcționează lucrurile”, și-a amintit Daniel Cristea-Enache (vezi imaginea AICI).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video