![Vlad Logigan Vlad Logigan](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/vlad-logigan_25673800.jpg)
De ce? Pentru că au fost patru ani de bugete tăiate consecutiv. S-a pus lacăt pe cultură. El a menționat și faptul că reconsolidarea Teatrului Mic nu a avut loc, deși existau fonduri disponibile prin PNRR.
Vlad Logigan a criticat și atitudinea administrației față de actorii care nu petrec opt ore zilnic în teatru. De asemenea, actorul a subliniat dificultățile cu care se confruntă tinerii actori din cauza tăierilor de bugete, care au determinat teatrele să refuze colaborările.
„Săriți-mi în cap, dar eu mă rog la ceruri să nu iasă Nicușor din nou. Patru ani de bugete tăiate consecutiv. Lacăt pe cultură. Reconsolidare la Teatrul Mic în Mille 16? Nu. Deși a fost pnrr. S-a ratat.
La început de mandat au venit cu de ce nu stau actorii 8 ore la teatru dacă iau salarii? Pentru că eu lucrez și acasă, și când merg cu autobuzul, și când fac curat. Imaginez, gândesc, creez. Am tot vrut să tac postarea asta, dar vreau să spun ce simt.
Ieri am "lucrat" de la 10 la 10 seara. Duminică. Repetiții și spectacol de 3 ore. Noi în weekend lucrăm. La noi lunea e liberă. Care nici aia nu e liberă, se repetă Anna K toată ziua azi. Sigur că o fac cu drag, asta mi-am ales să fac în viață, îmi place enorm, dar răspund acum la întrebarea de acum 4 ani, de ce nu stau actorii 8 ore la teatru zilnic.
Când debutam, era ceva minunat in Buc, care a dispărut. Puteai juca la toate teatrele. Cu tăierile de bugete, teatrele au început să refuze colaboratorii. Adică în primul rând pe cei tineri. Tăierile le-au închis ușile. Oprim marea risipă a banului public, șomând pe cei tineri. Minunat. Săriți-mi în cap dar nu mai tac. Pe cine să votez? Habar n-am! Treaba voastră, nu știu. Dar mă rog să nu mai fie încă 4 ani cu Nicu că mi-e că la următoarea premieră mi-or cere să vin cu cămașa de acasă...”, a scris Vlad Logigan.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video