![Sursa Foto: FreePik / Image by Drazen Zigic Sursa Foto: FreePik / Image by Drazen Zigic](https://media.dcnews.ro/image/202402/w670/97prc--din-romani-sunt-proprietari--economiile-lor-se-duc-in-locuinta--george-tuta-prima-regula-cand-iei-salariul-in-fiecare-luna_17012700.jpg)
Fundația Institutul de Studii Financiare și trustul de presă DC Media Group au organizat în data de 29 februarie 2024, începând cu ora 11:00, în sistem hibrid, Conferința "Quo Vadis 2024 !" - Ediția a VI-a, "Provocări în Educația financiară din România!". În cadrul acesteia au fost abordate mai multe teme de interes legate de educația financiară și mediul economic românesc. Unul dintre subiectele principale a fost abordat de George-Cristian Tuță, Chestor al Camerei Deputaților, care explicat prima regulă când iei salariul în fiecare lună.
"Nu este vorba despre noțiuni contabile, ci sunt elemente de bază"
"(...) Trebuie să ne uităm la comportamentul românilor, cetățenilor. 97% sunt proprietar. Investițiile pe care le au astăzi, economiile pe care le au astăzi cetățenii se duc direct în clădiri de locuințe, în general. Cred că este important ca noi cei care suntem în serviciul public să încercăm să-i aducem pe cetățeni la această responsabilitate. Comportamentul românilor era de mult așa. Avem și vorba aceea românească ‘punem bani albi pentru zile negre’. Deci partea de economie o aveam cu toții în educația informală pe care o primeam de la bunici sau în familie cum erau discuțiile. Însă, astăzi s-au extins foarte mult produsele financiare. Competențele și înțelegerea oamenilor despre aceste produse încă nu a recuperat acest decalaj. Cred că aici este rolul educației financiare. Nu este vorba despre noțiuni contabile sau despre noțiuni pe care le întâlnim în rapoartele unor companii de consultanță mari în zona financiară, ci sunt elemente de bază. Pleacă de la bugetul individual. Una dintre primele lecții ale educației financiare, prima regulă de fapt, este să încerci să-ți așezi cheltuielile, să-ți așezi și o parte de investiții și o parte de economie. Tu dacă le ai îndeplinite lună de lună, atunci o să-ți așezi mult mai bine viața și poți să-ți îndeplinești mult mai ușor visurile. La urma urmei, eu cred cu tărie că educația financiară este despre viață. Ne învață cum să ne dezvoltăm pentru a accesa joburi mai bune, venituri mai bune, o viață mai bună", a spus George-Cristian Tuță.
VEZI TOATĂ CONFERINȚA AICI:
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video