![Sorana Cîrstea Foto: Twitter Sorana Cîrstea Foto: Twitter](https://media.dcnews.ro/image/202303/w670/sorana_04762600.jpg)
Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) s-a impus în faţa cehoaicei după o oră şi 31 de minute.
În primul set, Muchova (26 ani, 55 WTA) a condus cu 2-0, 3-1 şi 5-3, dar Cîrstea a reuşit să întoarcă scorul şi să câştige cu 7-5. Cîrstea a dominat actul secund, în care s-a impus cu 6-1, după o serie de cinci ghemuri.
Muchova a câştigat ambele dueluri anterioare cu Cîrstea, cu 6-3, 2-6, 7-7 (9/7) în turul al treilea la US Open în 2020 şi cu 6-4, 7-6 (7/4) în optimi la Dubai anul acesta.
Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 96.955 de dolari şi 120 de puncte WTA, iar în optimi va înfrunta o altă cehoaică, pe Marketa Vondrousova (103 WTA), care a dispus cu 6-1, 6-2 de conaţionala Karolina Pliskova (17 WTA).
Cîrstea şi Vondrousova (23 ani, 103 WTA) şi-au împărţit victoriile în meciurile directe, cehoaica ieşind învingătoare cu 6-2, 6-4 în turul al treilea la Australian Open în 2021, iar Cîrstea câştigând cu 7-5, 3-6, 6-4 anul trecut în primul tur la Sankt Petersburg, potrivit Agerpres.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video