Wozniacki, Roland Garros. Halep, veste imensă. Toate calculele fotoliului de lider
Autor: Darius Muresan
Wozniacki halep
Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, a fost eliminată în optimile de la Roland Garros. Daneza a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina, locul 14 WTA, scor 6-7, 3-6.

Primul set a fost unul echilibrat, ambele jucătoare reușind câte trei break-uri. Setul s-a decis în tie-break, acolo unde Wozniacki a avut 4-2. Kasatkina a revenit și s-a impus cu 7-5.

Setul doi a început echilibrat. La 3-3, meciul a fost întrerupt și a contiuat azi. Kasatkina a întrat mai repede în meci și a câștigat trei game-uri la rând, reușind un break și calificându-se în sferturi, informează GSP.

În runda următoare, Daria Kasatkina va juca împotriva americancei Sloane Stephens.

În acest moment, în clasament live, Caroline Wozniacki este lider, având 6.745 de puncte. Pentru a o depăși pe daneză, Simona trebuie să se califice în semifinale.

În lupta pentru locul 1 mai sunt două jucătoare: Simona Halep, Garbine Muguruza, care sunt pe aceași parte de tablou. Pentru a trece pe primul loc, Muguruza trebuie să ajungă în finală.