Wimbledon 2018. Simona Halep - Kurumi Nara, rezultat final
Autor: Bogdan Bolojan, Crişan Andreescu
Simona Halep
Simona Halep a învins-o astăzi în primul tur pe japoneza Kurumi Nara, cu scorul de 2-0 la seturi. Iată cum s-a desfășurat meciul:

LIVESCORE: Simona Halep - Kurumi Nara 2-0 (la seturi)

Setul 2:

Simona Halep - Kurumi Nara 6-4. Game, set, meci pentru Simona Halep care câștigă meciul!

Simona Halep - Kurumi Nara 5-4. Game câștigat la 30 de Simona Halep, care va servi pentru meci.

Simona Halep - Kurumi Nara 5-3. Game câștigat cu mare dificultate de Simona Halep, care ne-a dat emoții serioase.

Simona Halep - Kurumi Nara 4-3. Japoneza câștigă din nou lejer game-ul, la 15.

Simona Halep - Kurumi Nara 4-2. Game câștigat la 30 de Halep.

Simona Halep - Kurumi Nara 3-2. Game câștigat la 15 de Nara.

Simona Halep - Kurumi Nara 3-1. Game câștigat foarte greu de Simona Halep, după ce japoneza a avut două mingi de break

Simona Halep - Kurumi Nara 2-1

Simona Halep - Kurumi Nara 2-0. Game câștigat greu de Simona. Japoneza se ține scai de fiecare punct, însă valoarea Simonei face diferența.

Simona Halep - Kurumi Nara 1-0. Break pentru Simona în debutul setului doi.

Setul 1:

Simona Halep - Kurumi Nara 6-2. Game, set! Simona Halep conduce cu 1-0 la seturi.

Simona Halep - Kurumi Nara 5-2. Nou break al Simonei care servește pentru câștigarea primului set.

Simona Halep - Kurumi Nara 4-2. Simona Halep ia o opțiune serioasă pentru câștigarea primului set.

Simona Halep - Kurumi Nara 3-2. Rebreak pentru Simona.

Simona Halep - Kurumi Nara 2-2. Un break venit de nicăieri pentru Nara, care egalează.

Simona Halep - Kurumi Nara 2-1. Nara își câștigă primul serviciu din meci.

Simona Halep - Kurumi Nara 2-0. Început bun pentru Simona

Simona Halep - Kurumi Nara 1-0. Break Simona Halep în debutul meciului.

A început meciul. Servește japoneza.

Simona Halep - Kurumi Nara Simona Halep s-a mai întâlnit o singură dată cu sportiva japoneză, în 2014, în turul al II-lea al turneului de la Indian Wells, când românca s-a impus cu 6-2, 6-2.

Simona Halep - Kurumi Nara. În turul secund, dacă se va califica, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre chinezoaicele Saisai Zheng, locul 125 WTA, şi Qiang Wang, locul 69 WTA.

Simona Halep - Kurumi Nara. Halep, care nu a mai jucat niciun meci oficial de la câștigarea turneului de la Roland Garros,  este pe aceeaşi parte a tabloului cu deţinătoarea trofeului, spaniola Gabrine Muguruza, locul 3 WTA, pe care o poate întâlni în semifinale, cu sportiva cehă Petra Kvitova, locul 8 WTA, câştigătoare în 2011 şi 2014, pe care o poate întâlni în sferturi, cu britanica Johanna Konta, locul 22 WTA, şi cu belgianca Elise Mertens, locul 15 WTA.

Simona Halep are mari șanse să rămână numărul 1 mondial în clasamentul WTA și după meciurile de tenis de la Wimbledon 2018. Singura care o poate depăși este daneza Caroline Wozniacki.

Pentru a o depăși pe Halep la Wimbledon, Wozniacki ar trebui să ajungă în finala turneului pe iarbă. Dacă Simona Halep va juca însă în semifinalele de la Wimbledon, Wozniacki este obligată să câștige turneul pentru a compensa diferența de puncte.

Vezi si: Wimbledon. Darren Cahill, mesaj pentru Halep