West Ham - Arsenal 1-3. Tunarii au reușit să învingă după 9 meciuri fără victorie
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Echipa antrenată de Freddie Ljungberg s-a impus pe terenul ciocănarilor cu 3-1.

Arsenal a învins West Ham în deplasare, cu 3-1, în Premier League, încheind seria nefavorabilă de 9 meciuri fără victorie, conform Sky Sports,

După o primă repriză care nu a conținut mult fotbal, West Ham a deschis scorul prin Angelo Ogbonna, care a marcat cu o lovitură de cap, deviată de Maitland-Niles.

Tunarii au început dezamăgitor de rău

Arsenal a fost în mod particular foarte slabă în prima oră a duelului londonez, nereușind să șuteze pe poartă până la golul lui Gabriel Martinelli, care a înscris în premieră în Premier League, în minutul 60.

La doar 6 minute distanță, Nicolas Pepe a șutat în vinclu, pe lângă David Martin, înscriind cu o execuție fabuloasă. Pierre-Emerick Aubameyang a închis tabela în minutul 69, printr-un voleu din gura porții, reușind să aducă cele 3 puncte pentru managerul interimar, Freddie Ljungberg.

Trei puncte vitale și locul 9 în Premier League

Arsenal a reușit prin victoria crucială împotriva ciocănarilor să avanseze pe locul 9 în Premier League, în timp ce West Ham se află la un punct deasupra zonei de retrogradare.