![Inquam Photos / Octav Ganea Inquam Photos / Octav Ganea](https://media.dcnews.ro/image/202405/w670/planul-lui-adrian-vigheciu-pentru-sectorul-5-are-nevoie-ca-de-aer-de-fonduri-europene--ma-voi-zbate-sa-se-inteleaga-inclusiv-la-nivelul-bruxelles-ului-2_65196700.jpg)
"Sectorul 5, având cel mai mic buget din Bucureşti, pentru că are şi populaţia cea mai scăzută şi pe cale de consecinţă cotele care vin de la Guvern sunt tot scăzute, are nevoie ca de aer de fonduri europene. Voi fi un primar care se va bate şi se va zbate pentru a face să se înţeleagă inclusiv la nivelul Bruxelles-ului. Dacă vorbim de coeziune şi de drepturi egale, trebuie cumva să scurtăm cât mai mult situaţia din Sectorul 5. Acolo sunt cele mai puţine blocuri reabilitate termic, care se pot face din fonduri europene, sunt cele mai puţine şcoli care arata decent, la nivel de Bucureşti. Mă voi bate ca aceste investiţii principale să fie făcute din fonduri europene, astfel încât să nu grevăm atât de mult bugetul local şi din bugetul local să facem lucruri uzuale", a spus Adrian Vigheciu, la DCNews TV.
Situație atipică în Sectorul 5
"Mai este o situație atipică în Sectorul 5, undeva la 10-15% din zona de nord a Sectorului 5, la graniţa cu Sectorul 6 - se află un teren de câteva mii de hectare al Ministerului Apărării care, în trecut, a aparţinut Sectorului 5, dar care, neînvrednicindu-se să genereze un proiect sustenabil acolo, l-a pierdut. Acolo, din punctul meu de vedere, se poate dezvolta un cartier întreg, unde să fim noi, ca administraţie publică locală, un exemplu de bună practică pentru ceea ce înseamnă dezvoltare urbanistă în Bucureşti, o dezvoltare care să cuprindă atât locuinţe pentru tineri, cât şi locuinţe sociale, zone verzi adecvate şi să fie un model inclusiv pentru dezvoltatorii imobiliari privaţi", a mai spus candidatul PSD la Primăria Sectorului 5.
"Sectorul 5, astăzi, se dezvoltă inerţial, mai mult ca o sumă a unor iniţiative private. Lucrările care se fac la nivelul Sectorului 5 nu sunt deloc de investiţii - nu avem o străpungere, o penetraţie, o supralărgire, investiţii în şcoli, în reabilitare. Pur şi simplu 90% sunt lucrări de reparaţii. Nu putem identifica, astăzi, în Sectorul 5 o chestiune serioasă în care primăria să se fi aplecat şi să fi fost dusă la capăt corect", a spus Adrian Ghiveciu
Interviul integral, în materialul video de mai jos:
Partidul Social Democrat - Alianta PSD-PNL CMF: 41240002
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video