F1: Verstappen a dominat a doua sesiune de antrenamente din Mexic
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Sursa: Pixabay
Max Verstappen (Red Bull) a dominat a doua sesiune de antrenamente libere din Mexic.

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a dominat vineri seara cea de-a doua sesiune de antrenamente libere la MP al Mexicului, a 18-a manşă a Campionatului mondial de Formula 1, pe circuitul Hermanos Rodriguez (4,304 km), notează AFP, potrivit Agerpres.

După ce în prima sesiune, cel mai rapid timp a fost obţinut de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), cu 1 min 18 sec 341/1000, urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes, +76/1000) şi de Verstappen (+123/1000), olandezul a obţinut un timp senzaţional în cea de-a doua sesiune (1 min 17 sec 301/1000). Pilotul lui Red Bull a avut astfel cel mai bun timp al zilei, fiind urmat de Bottas (+0.424) şi de Hamilton (+0.509). Cea de-a treia sesiune de antrenamente libere şi calificările vor avea loc sâmbătă seara.

Verstappen, pe loc secund la Marele Premiu al Turciei

Pilotul finlandez Valtteri Bottas a câștigat Marele Premiu al Turciei. Max Verstappen a terminat pe locul 2 și a urcat pe prima poziție în clasamentul general. Marele Premiu al Turciei, desfăşurat în octombrie pe circuitul Istanbul Park, a însemnat și revenirea lui Maxi Verstappen pe primul loc în clasamentul Campionatului Mondial de Formula 1.

Bottas (32 ani) a obţinut prima victorie din acest sezon şi a zecea din cariera sa. Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a ocupat doar poziţia a cincea. Bottas a luat startul din pole position, profitând de retrogradarea pe poziţia a 11-a a grilei de start a lui Hamilton, autorul celui mai bun timp din calificări, care a fost sancţionat pentru schimbarea motorului peste cota autorizată.

Datorită locului secund ocupat în MP al Turciei, Max Verstappen a preluat din nou conducerea în clasamentul general, având un avans de şase puncte faţă de Lewis Hamilton, cu şase etape înainte de finalul sezonului.