![Foto cu caracter ilustrativ: Pexels Foto cu caracter ilustrativ: Pexels](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/situatie-alarmanta-in-defileul-jiului-soferii-arunca-sticle-cu-urina_35295200.jpg)
Conform reprezentanților Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova, este vorba în principal de conducătorii auto care lucrează pentru firme de transport și care trebuie să ajungă la destinație la o anumită oră. Se presupune că nu mai au timp să mai oprească pe drum, să caute o toaletă, și folosesc sticle. La un moment dat acestea sunt aruncate pe marginea șoselelor.
„Este o situație care deja devine un pericol pentru sănătatea publică. Sunt recipiente, sticle cu urină pe care le strângem din Defileul Jiului. Oamenii noștri au echipament de protecție și mănuși, însă nu este posibil așa ceva. Se face în sticle și se aruncă pe geam direct. Nici măcar la pubele nu sunt lăsate sticlele. Vorbim despre civilizație. Eu cred că vorbim de un pericol pentru sănătatea populației. Este un Parc Național vizitat de foarte multe persoane. Nu mai spun de imagine. Facem un apel să nu mai facă acest lucru”, a declarat Cristi Tudor, reprezentant al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova.
Secția de Drumuri Naționale Târgu Jiu intervine de două ori pe săptămână în Defileul Jiului pentru a face igienizări
Secția de Drumuri Naționale Târgu Jiu intervine de două ori pe săptămână în Defileul Jiului pentru a face igienizări. Este una din zonele intens poluate de către cei care tranzitează DN 66, între Bumbești- Jiu și Petroșani. Foarte mult gunoi este aruncat pe marginea drumului național și înspre albia râului Jiu. De asemenea, deșeuri și mizerie este lăsată și în parcările amplasate de-a lungul principalei artere rutiere care traversează județul Gorj de la nord la sud. Potrivit reprezentanților Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Craiova, programul de igienizare a fost stabilit pentru zilele de luni și vineri. Luni pentru că se adună gunoi după perioada de weekend și vineri pentru că se dorește ca zona să fie curățată pentru turiștii care traversează zonă. Aici se află Parcul Național „Defileul Jiului”, precum și una din cele mai cunoscute mănăstiri din țară, cea de la Lainici, conform GDS.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video