Adrian Țuțuianu, președintele CJ și al organizației PSD Dâmbăvița, a declarat miercuri că a constatat la Consiliul Local Târgovişte realizarea unei alianţe politice care dinamitează USL în judeţ şi a cerut medierea de la nivel central.
Potrivit lui Ţuţuianu, în şedinţa de marţi a Consiliului Local Târgovişte, consilierii PNL au votat împreună cu cei ai PDL şi PPDD schimbarea Consiliului de Administraţie şi a reprezentantului CL în Compania de Apă Târgovişte-Dâmboviţa. În opinia preşedintelui CJ Dâmboviţa, atitudinea noii majorităţi PNL-PD-L-PP-DD a fost total ilegală, în condiţiile în care nu au fost consultaţi nici reprezentanţii ADI Apă. Adrian Ţuţuianu a afirmat că toate aceste situaţii se datorează jocurilor murdare pe care aşa înţelege liderul liberarilor dâmboviţeni, Mihai Volintiru să le facă. Ba mai mult, preşedintele CJ Dâmboviţa a sesizat deja şi Prefectura Dâmboviţa cu privire la situaţia creată marţi, în Consiliul Local Municipal Târgovişte. Ţuţuianu a spus că această alianţă din Consiliul Local Municipal Târgovişte dinamitează USL Dâmboviţa.
Se cere medierea de la centru
În acest sens, conducerea fllialei social-democrate a anunţat conducerea partidului şi a cerut medierea de la nivel central.
Adrian Ţuţuianu a trimis o solicitare scrisă la nivel central solicitând medierea funcţionării USL în Dâmboviţa:”La modul în care a înţeles domnul Volintiru (președintele PNL Dâmbovița, NR) să facă politică m-am văzut nevoit să solicit în scris la nivel central medierea funcţionării USL în Dâmboviţa.Nu mă refer la toată USL, ci doar la PNL.Cu PC ne înţelegem excelent", a declarat Adrian Țuțuianu pentru partener.ro.
În replică, liderul PNL Dâmboviţa, Mihai Volintiru a declarat că USL funcţionează în judeţul Dâmboviţa, iar oamenii colaborează, dar preşedintele PSD Dâmboviţa "are o problemă de poziţionare în legătură cu PNL".
Conflictul în cadrul USL Dâmbovița nu este nou. În luna aprilie, Adrian Țuțuianu, președintele CJ Dâmbovița, acuza organizația județeană a PNL că s-a aliat cu PP-DD și PDL pentru a pune presiune pe PSD în vederea numirii unor persoane în funcțiile publice a unor “membri marcanți” ai PDL care au fost reevaluați de PNL. Țuțuianu declara că din acest motiv PNL-PDL-PP-DD boicotează ședințele de CJ.
Premierul Victor Ponta declara atunci că îi va împăca, așa cum a făcut peste tot. Liderul PSD arăta că principala problemă la nivelul CJ Dâmboviţa ţine de starea de faliment financiar a acestuia.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video