Uruguay - Coreea de Sud, scor alb la CM 2022 din Qatar
Video Viral - Cum a părăsit Ronaldo ultima sa Cupă Mondială după surpriza Maroc - Portugalia
Selecţionatele Uruguayului şi Coreei de Sud au terminat la egalitate, 0-0, joi, pe Education City Stadium din Doha, în Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Sud-americanii au avut cele mai mari ocazii, două bare, în acest meci în care niciuna dintre echipe nu a tras vreun şut pe spaţiul porţii. Meciul a fost unul echilibrat în cea mai mare parte a sa, semănând cu un veritabil meci de şah, în care cele două echipe au riscat foarte puţin. După ce în primul sfert de oră nici nu a ieşit din propria jumătate, echipa Uruguayului a avut primele ocazii notabile.

Valverde a preluat cu dreptul şi a tras cu stângul din careu, peste poartă (19), apoi Nunez (22) nu a ajuns la o minge trimisă în faţa porţii, iar pe un contraatac foarte promiţător Olivera a greşit pasa pentru Nunez (27). Sud-coreenii au avut o şansă mare de a deschide scorul, însă Ui Jo Hwang (34) a reluat de la 10 metri, puţin peste poartă.

În finalul primei reprize, celeştii au avut o bară prin căpitanul Godin (43), care a trimis cu capul de la 8 m, după cornerul lui Valverde. Nici repriza secundă nu a arătat diferit, chiar dacă sud-americanii au avut o posesie mai bună. Nunez (63) a fost blocat de portar în momentul centrării, Cavanii nu a ajuns la şutul-centrare al lui Nunez (81), iar Valverde a trimis o torpilă de la 25 de metri în bara porţii adverse (89).

Războinicii Taeguk au avut şi ei două şanse, însă Guesung Cho (77) a şutat de la 20 de metri pe lângă ţintă, iar Son a trimis şi el alături de la 20 de metri (90), după o greşeală a portarului Rochet. Coreea de Sud, aflată la a 10-a participare consecutivă la Cupa Mondială, nu a trecut de grupe la ultimele două ediţii. Uruguayul, după campioană mondială (1930, 1950), s-a oprit în sferturile de finală la ediţia din 2018. Echipa sud-americană nu a reuşit să câştige decât o dată meciul său de debut la Cupa Mondială la ultimele opt ediţii (patru egaluri, trei eşecuri).

Coreea de Sud nu a a obţinut nici ea victorii în meciul său de debut la ultimele trei ediţii. În celălalt meci al Grupei H, tot joi, se vor înfrunta Portugalia şi Ghana (Stadium 974- Doha, 18:00). În etapa a doua, luni 28 noiembrie, vor avea loc partidele Coreea de Sud - Ghana (Education City Stadium - Doha, 15:00) şi Portugalia - Uruguay (Lusail Stadium- Al Daayen, 21:00). Uruguay - Coreea de Sud 0-0 Doha, Education City Stadium: 41.663 spectatori Cupa Mondială 2022 - Grupa H

Au evoluat echipele:

Uruguay: 23. Sergio Rochet - 22. Martin Caceres, 3. Diego Godin (căpitan), 2. Jose Maria Gimenez, 16. Mathias Olivera (17. Matias Vina, 79) - 15. Federico Valverde, 5. Matias Vecino (7. Diego De La Cruz, 78), 6. Rodrigo Bentancur - 8. Facundo Pellistri (13. Guillermo Varela, 88), 9. Luis Suarez (21. Edinson Cavani, 64), 11. Darwin Nunez. Selecţioner: Diego Alonso.

Rezerve neutilizate: 1. Nestor Muslera, 12. Carlos Sosa - 19. Sebastian Coates, 26. Jose Luis Rodriguez, 10. Giorgian de Arrascaeta, 14. Lucas Torreira, 24. Agustin Canobbio, 25. Manuel Ugarte, 18. Maximiliano Gomez, 20. Facundo Torres.

Coreea de Sud: 1. Seunggyu Kim - 15. Moonhwan Kim, 4. Minjae Kim, 19. Younggwon Kim, 3. Jin Su Kim - 6. Inbeom Hwang, 5. Wooyoung Jung - 17. Sangho Na (18. Kangin Lee, 75), 10. Jae Sung Lee (13. Junho Son, 74), 7. Heung Min Son (căpitan) - 16. Ui Jo Hwang (9. Guesung Cho, 74).

Selecţioner: Paulo Bento. Rezerve neutilizate: 12. Bumkeun Song, 21. Hyeonwoo Jo - 2. Jonggyu Yoon, 14. Chul Hong, 20. Kyungwon Kwon, 23. Taehwan Kim, 24. Yumin Cho, 8. Seungho Paik, 22. Changhoon Kwon, 25. Wooyeong Jeong, 26. Minkyu Song, 11. Hee Chan Hwang. Arbitru: Clement Turpin; arbitri asistenţi: Nicolas Danos, Cyril Gringore (toţi din Franţa); al patrulea oficial: Istvan Kovacs (România) Cartonaşe galbene: Caceres (57), Guesung Cho (88).