![](https://media.dcnews.ro/image/201902/w670/studenti_absolvire_11427700.jpg)
Preşedintele Premium Edu, Mihaela Haiduc, a menţionat că ofertele vizează toate domeniile, de la medicină, medicină veterinară, arhitectură, psihologie, limbi străine, comunicare, jurnalism, marketing la modă, design, business. Ea a precizat că sunt programe de licenţă, master şi MBA în limba engleză sau italiană.
"Pentru UE, universităţile de stat şi o parte dintre universităţile private acordă discounturi, în funcţie de venitul familiei, există însă şi facultăţi private care nu oferă aceste discounturi, în schimb au alte beneficii, e inclusă în taxa respectivă cazarea, masa, oferă internshipuri garantate, care sunt plătite", a declarat Haiduc referitor la taxa de şcolarizare, menţionând că există şi posibilitatea ca studenţii să obţină burse.
Potrivit acesteia, cei interesaţi trebuie să aibă un certificat de limba engleză sau italiană de nivel minim B2, fiind şi universităţi care nu îl cer, dar există un test de engleză ori italiană, în funcţie de limba în care se desfăşoară programul educaţional.
"Eu cred foarte mult în diferenţiere, fiecare trebuie să se diferenţieze într-un fel (...) Trebuie să te pui în locul angajatorului, ai 20 de CV-uri, toţi au făcut facultatea şi masterul. Cum îl alegi pe acela care e potrivit pentru tine? Te uiţi să vezi unde a făcut facultatea, ce note a avut, ce internship-uri a făcut şi mie mi se pare că, în momentul în care ai ales o facultate care-ţi oferă şansa unui internship, e un mare plus", a explicat Haiduc.
Universități participante
Maria Luisa Lapresa, reprezentantă a Ambasadei Italiei în România, le-a mulţumit organizatorilor târgului şi universităţilor participante. Ea a adăugat că Italia este o ţară frumoasă atât pentru a urma studii, cât şi din punct de vedere turistic.
Unul dintre elevii care au fost la târg a afirmat că ar dori să studieze în Italia, pentru că i se pare o ţară care are o cultură ce se aseamănă cu a noastră.
"Când mă duc acolo, mă simt ca acasă (...) Consider că pentru mine a merge afară pentru studii nu e doar o oportunitate pentru a studia mai bine, ci şi una de a cunoaşte lume nouă, a-mi face noi prieteni, a avea experienţe noi, a-mi dezvolta orizontul. Poate după această experienţă văd lumea cu alţi ochi şi mă întorc din nou în România şi văd problemele sau calităţile noastre din alt unghi", a spus acesta.
Mai mult, el a menţionat că specializarea pe care şi-o doreşte el, management hotelier, nu e "populară" în România.
În opinia unei eleve, cei care studiază în Italia sunt mult mai bine priviţi. Ea e de părere că în învăţământul din România ar trebui să fie mai multă parte practică.
Printre universităţile care au participat la târg s-au numărat: Nuova Accademia di Belle Arti, Istituto Marangoni, Domus Academy, Universita di Genova, Universita Cattolica del Sacro Cuore, Ca' Foscari University of Venice, ESCP Europe Business School.
Vezi și: Proiect de lege pentru modificarea legii Educației Naționale, a normei de predare-învăţare-evaluare
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video