Universitatea Craiova a câștigat derby-ul din Bănie, scor 2-1
Autor: Sonia Baciu
Universitatea Craiova s-a impus, scor 2-1, în fața formației FCU 1948 Craiova.

Universitatea Craiova a câștigat derby-ul din Bănie, după ce s-a impus, scor 2-1 (0-1), în fața echipei FCU 1948 Craiova, în ultima etapă a Superligii de fotbal. În urma acestui rezultat, Universitatea a înceheiat sezonul regulat pe locul 4, cu 49 de puncte, în timp ce FCU 1948 Craiova se menținepe locul 13, cu 31 de puncte.

Echipa antrenată de Nicolo Napoli, la primul său meci din al zecelea mandat, a deschis scorul prin Aurelian Chițu (45+4), după o minge respinsă greșit de Mihai Căpățînă.

Fiecare echipă a avut câte o ocazie în prima repriză, oaspeții din ștefan Baiaram (28), dar portarul Robert Popa a respins șutul său, iar gazdele prin William Baeten (44), însă Laurențiu Popescu s-a remarcat.

În repriza secundă, Baiaram a trimis cu capul din 6 metri (51), dar Baeten a respins. Belgianul s-a remarcat la scurt timp (55), însă a reluat pe lângă poartă. Juan Bauza a șutat pe lângă țintă de la 16 metri (59).

Universitatea a egalat în min. 70, când Nicușor Bancu l-a lansat excelent pe Alexandru Mitriță și acesta l-a lobat pe Robert Popa. ”Oaspeții” au avut în continuare ocaziile mai clare, iar șutul lui Andrei Ivan (76), de la circa 18 metri, a fost respins de Popa. Un minut mai târziu (66), Baiaram a reluat cu capul în plasă mingea centrată de Alexandru Cîmpanu din corner.

Formația pregătită de bulgarul Ivailo Petev a avut șansa de a mai marca o dată în final, însă Cîmpanu (90+6) a ratat singur cu Popa.

Universitatea e neînvinsă de șapte etape, în care a înregistrat patru victorii și trei egaluri.

FCU Craiova a ajuns la șase etape fără victorie, un egal și cinci eșecuri. În tur, scorul a fost egal, 1-1.

FCU 1948 Craiova - Universitatea Craiova 1-2 (1-0), Stadion ”Ion Oblemenco” - Craiova

Au marcat: Aurelian Chițu (45+4), respectiv Alexandru Mitriță (70), Ștefan Baiaram (77).

Arbitru: Marcel Bîrsan (București); arbitri asistenți: Valentin Avram (București), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: Ionela Alina Peșu (Craiova)

Arbitru video: Cătălin Popa (Pitești); arbitru asistent video: Sorin Costreie (Voluntari)

Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești) - CCA, Dan Potocianu (București) - LPF, conform Agerpres.

Ultimul meci din etapa a 30-a a Superligii va avea loc luni, de la ora 20:00, între SC Oțelul Galați și Politehnica Iași.

6 Sepsi OSK 30 12 7 11 43-34 43
....................................................................................................................

16 FC Botoșani 30 3 12 15 30-52 21.

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte