Turneul de la Cincinnati și-a încununat câștigătorii: Borna Coric la masculin și Caroline Garcia la feminin
Autor: Alexandru Negrici
Tenismanul croat Borna Coric, numărul 152 mondial, a câştigat turneul ATP Masters 1.000 de la Cincinnati (SUA), dotat cu premii totale în valoare de 4.674.780 dolari, după ce l-a învins în două seturi, 7-6 (7/0), 6-2, pe grecul Stefanos Tsitsipas, în finala disputată duminică.

Coric, în vârstă de 25 de ani, care l-a eliminat pe spaniolul Rafael Nadal în turul secund al competiţiei din Ohio, s-a impus după o oră şi 52 de minute în faţa lui Tsitsipas (locul 7 ATP).

Jucătorul croat, care a atins cea mai înaltă poziţie din cariera sa în noiembrie 2018 (locul 12 ATP), a revenit cu această ocazie în prima plan după o operaţie la umăr, efectuată anul trecut, în urma căreia a retrogradat în clasament.

În urma acestui succes, Borna Coric a făcut un salt de 123 de locuri în ierarhia mondială, urmând să ocupe locul 29 ATP începând de luni.

Caroline Garcia, învingătoare în turneul WTA de la Cincinnati

Jucătoarea franceză de tenis Caroline Garcia, numărul 35 mondial, a câştigat turneul WTA 1.000 de la Cincinnati (Ohio), în finala căruia a învins-o duminică în două seturi, 6-2, 6-4, pe cehoaica Petra Kvitova.

Garcia, în vârstă de 28 de ani, a devenit cu această ocazie prima jucătoare venită din calificări care reuneşte să se impună într-o competiţie de această categorie, a doua ca importanţă după Marele Şlem.

Reprezentanta Franţei, fostă nr.4 mondial, are acum în palmares zece titluri WTA şi al treilea cucerit în ultimele trei luni, după cele de la Bad Homburg şi Varşovia.

Cu o săptămână înaintea startului US Open (29 august - 11 septembrie), Caroline Garcia este jucătoarea cea mai în formă din această vară, după ce a obţinut 27 de victorii începând din luna iunie, performanţă pe care nu a mai reuşit-o nimeni altcineva în circuitul feminin.

Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon (2011, 2014), a disputat duminică a 12-a finală WTA 1.000 din cariera sa (opt victorii).

​US Open 2022: Premii de peste 60 de milioane de dolari. Simona Halep în top câștiguri din tenis

US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, va avea premii record, după cum au anunțat organizatorii competiției de la New York, fiind vorba de peste 60 de milioane de dolari. Simona Halep poate  câștiga o mică avere dorar din participarea în primul tur al turneului.

Anul acesta, campionii ai US Open la simplu masculin şi simplu feminin vor primi câte 2,6 milioane de dolari.

Echipele campioane la dublu masculin şi feminin vor încasa câte 688.000 de dolari.

US Open, ultimul turneu de Grand Slam ala anului, va avea loc în perioada 29 august – 11 septembrie.

Simona Halep, în top 3 la câştigurile din tenis

Simona Halep este în primele trei jucătoare de tenis din istorie cu premii peste 40 milioane de euro în carieră.

Simona Halep, calificată în turul doi la Cincinnati, după o victorie dificilă cu rusoaica Anastasia Potapova (6-4, 3-6, 6-3), după două ore şi 11 minute de luptă, a devenit doar a treia jucătoare din WTA care a obţinut peste 40 milioane dolari din premii, conform Asociaţiei jucătoarelor profesioniste din tenis (WTA).

Simona Halep se alătură surorilor americane Serena şi Venus Williams, care au câştigat peste 40 milioane de dolari din premii.

Duminică, după succesul de la Toronto, Halep a primit un cec de 439.700 dolari, iar prin participarea la Cincinatti a ajuns la 40.107.097 dolari, la mai puţin de două milioane faţă de Venus şi la mare distanţă de Serena, cu peste 94,6 milioane dolari.

În circuitul ATP, doar şapte jucători au câştigat mai mult decât Halep, primul loc pe listă fiind ocupat de Novak Djokovic cu 158,9 milioane dolari.

La Cincinnati, Halep va juca în turul secund cu Veronika Kudermetova (Rusia). În acest an, la Melbourne, la Yarra Valley Classic, Simona s-a impus cu 6-2, 6-3 în finală contra jucătoarei ruse, scrie Agerpres.