Turneu Roma. Irina Begu - Daria Kasatkina, rezultat în primul tur
Autor: Sebastian Florea
În primul tur al turneului de la Roma, Irina Begu a întâlnit-o pe Daria Kasatkina.

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 6-2, 7-6 (5), marţi, în prima rundă a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 3.452.538 dolari.

Rusoaica de 22 ani, aflată pe locul 21 în lume, s-a impus după o oră şi 35 de minute de joc. Irina Begu a condus în setul secund cu 5-3, dar nu a reuşit să îşi adjudece manşa. Begu (28 ani, 113 WTA) a confirmat astfel complexul pe care îl are faţă de Kasatkina, care conduce cum 7-1 în meciurile directe.

De remarcat că singura victorie a româncei a venit chiar la Roma, în 2016, în optimi, cu 6-1, 6-4. Irina Begu va primi un cec de 7.879 euro şi 31 de puncte WTA. Kasatkina va juca în turul al doilea cu Katerina Siniakova (Cehia).