Turneu Istanbul: Sorana Cîrstea, vești proaste
Autor: Tudor Curtifan
Sorana Cîrstea
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie numărul cinci, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina, principala favorită, cu 6-4, 6-4, vineri seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Istanbul.

Svitolina (22 ani), numărul 13 mondial, s-a impus într-o oră și 31 de minute în fața Soranei (27 ani, 66 WTA).

Svitolina a reușit un break la începutul meciului și a mers cu el până în finalul primului set, adjudecat cu 6-4.

Svitolina a reușit break-ul (la zero) și la debutul în setul secund, desprinzându-se la 2-0, dar Cîrstea a revenit și a egalat, 2-2. Ucraineanca a reușit un nou break, la zero, și a avut apoi 4-2, dar Sorana a egalat, 4-4, însă apoi și-a pierdut serviciul cu o dublă greșeală, Svitolina încheind setul cu 6-4.