![Turistă, accidentată în Munţii Măcinului. A fost salvată de pompieri / Foto: Pixabay, de RayMark Turistă, accidentată în Munţii Măcinului. A fost salvată de pompieri / Foto: Pixabay, de RayMark](https://media.dcnews.ro/image/202205/w670/turista-salvata-muntii-macinului_00185500.jpg)
O femeie din judeţul Constanţa a fost salvată de lucrătorii Staţiei de Pompieri Măcin, după ce s-a accidentat într-o rezervaţie de bujori din Munţii Măcinului, a anunţat duminică Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Delta, transmite Agerpres.
Pompierii au fost solicitaţi să intervină în sprijinul femeii, în vârstă de 39 de ani, prin numărul unic de urgenţă 112, aceasta având suspiciune de fractură la glezna stângă şi fiind astfel în imposibilitatea de a se deplasa.
"După aproape patru ore de la primirea apelului, aceasta a fost coborâtă din rezervaţia de bujori de către salvatori cu targa şi predată echipajului medical de la Serviciul de Ambulanţă Tulcea", se arată în anunţul ISU Delta.
Potrivit sursei citate, la misiunea de salvare au participat şapte subofiţeri.
Intervenție Salvamont. O turistă a rămas desculță în zăpadă de un metru, după ce s-a echipat cu „ghetuțe de stradă“
La sfârșitul lunii aprilie, într-o postare pe Facebook, echipa Salvamont Bușteni a scris despre două cazuri de turiste blocate pe traseul Crucea Eroilor - Babele.
„Trebuie sa reamintim ca iarna nu a trecut in munți și că un traseu relativ ușor pentru cei antrenați și bine echipați, poate să pună mari probleme celor care nu prea au legătură cu muntele... Astăzi în decurs de numai trei ore, salvamontiștii din Bușteni și Prahova au intervenit în două cazuri aproape identice:
Pe traseul Babele - Crucea Eroilor, o femeie de 46 de ani a rămas desculță în zăpada care pe alocuri depășește un metru grosime. Pentru că a venit echipată cu ghetuțe de stradă, pur si simplu, i-a căzut talpa. A mers în ciorapi până i-au înghețat picioarele și când nu a mai putut, a sunat după ajutor.
La numai câteva minute de primul caz, o altă femeie de 46 de ani a suferit o epuizare fizică pe același traseu. Aceasta intenționa să ajungă la Cruce cu fiul ei, dar erau încălțați cu pantofi sport de vară. Din fericire ambele cazuri s-au terminat cu bine și noi sperăm că victimele au învățat ceva din aceste..."întâmplări".“, a scris Salvamont Bușteni pe Facebook. Vezi mai mult AICI.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video