![Trupul Silviei Murgescu, rămâne în munți, deși au trecut 8 zile de la tragedie. "Risc foarte mare pentru salvatorii montani" / Foto: Facebook Silvia Murgescu Trupul Silviei Murgescu, rămâne în munți, deși au trecut 8 zile de la tragedie. "Risc foarte mare pentru salvatorii montani" / Foto: Facebook Silvia Murgescu](https://media.dcnews.ro/image/202201/w670/silvia-murgescu-recuperare-trup-salvamont_58143100.jpg)
Deși au trecut opt zile de când Silvia Murgescu, o alpinistă experimentată din Brașov, a murit în mod tragic atunci când plecase să facă un traseu din Bucegi, chiar de ziua ei, trupul neînsuflețit al tinerei încă nu poate fi recuperat de salvatori, din cauza condițiilor meteo nefavorabile, transmite PRO TV. A căzut în prăpastie, iar corpul său a rămas agățat în perete. Intervenția este posibilă doar cu elicopterul, căci trupul Silviei este chiar într-un perete aproape vertical, explică cei de la Salvamont. În tot acest timp, familia așteaptă să poată so o înmormânteze pe Silvia.
Intervenția terestră este foarte periculoasă din cauza terenului din zona respectivă, existând risc de avalanșă și un risc foarte mare pentru salvatorii montani, risc pe care noi nu avem cum să ni-l asumăm, să punem viața salvatorilor montani în pericol.”, a explicat Daniel Banu, directorul Salvamont Prahova.
Salvamontiștii au mai încercat să coboare trupul femeii, vinerea trecută. De șase ori s-au apropiat cu elicopterul de ea, dar nu au reușit să o ridice deoarece aparatul de zbor putea să cedeze în orice clipă.
”Eu am fost în cârligul troliului. Vântul destabiliza constant elicopterul, iar eu eram ridicat odată cu elicopterul. Nu exista stabilitate, acolo este, tehnic vorbind, un perete, nu s-a putut pur și simplu.”, a spus Sergiu Frusinoiu, Salvamont Bușteni.
Silvia a fost și în Himalaya
”Silvia era foarte ambițioasă, avea o voință puternică. Are un palmares mare, a fost de trei ori în Alpi, a fost în toți munții noștri. Silvia a fost și în Himalaya într-o expediție pe care și-a plătit-o singură, cel mai tenace om, cel mai motivat pentru a face ceva.”, a mărturisit Codruța Muntean, prietenă a alpinistei.
Din păcate, vremea se anunță potrivnică și în zilele următoare, iar salvamontiștii încă nu știu când vor putea recupera trupul Silviei de pe munte. Între timp, familia tinerei deplâng dispariția și spun că așteaptă ca trupul acesteia să fie adus acasă, pentru a o putea înmormânta.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video