![Aaron-Alexis Aaron-Alexis](https://media.dcnews.ro/image/201309/w670/Aaron-Alexis.jpg)
Autorul atacului de la baza navală din Washington, Aaron Alexis (34 de ani), avea o serie de probleme psihice, printre care și paranoia. Totodată, acesta susținea că aude voci în capul său.
Oficiali ai autorităților americane au declarat pentru Associated Press că "fostul soldat al armatei marine americane responsabil pentru atacul armat din baza navală din Washington avea mai multe probleme mintale, precum paranoia sau tulburări ale somnului". Totodată, acesta auzea voci în capul său, mai spun oficialii citați de agenție.
Un raport al poliției americane spune că prietenii săi îl descriau pe Aaron drept un suflet pașnic care practica budismul. Același raport arată însă că s-a mai întâmplat cel puțin o dată ca acesta să aibă accese necontrolate de furie.
Aaron Alexis a deschis focul, luni, la istorica bază navală din capitala Statelor Unite ale Americii, omorând 13 persoane. Ultima dintre ele, grav rănită, a decedat în drum spre spital. Afro-americanul a fost ucis de polițiști.
Înainte de atac Aaron Alexis a fost angajat ca un antreprenor tehnic la baza navală din Washington.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video