![Foto: Inquam Photos / Alexandra Pandrea Foto: Inquam Photos / Alexandra Pandrea](https://media.dcnews.ro/image/202406/w670/alegeri-editie-speciala_76264700.jpg)
Câștigarea consiliilor județene din România la alegerile din 9 iunie a reprezentat provocări majore atât pentru Partidul Social Democrat, cât și pentru Partidul Național Liberal. Cele mai mari scoruri le-au obținut însă reprezentanții UDMR din Harghita și Covasna.
Județul Harghita
Barna-Botond Bíró s-a impus cu 79,18%. Lehel Tőkes, de la Alianţa Maghiară din Transilvania, s-a clasat pe locul 2, cu doar 8,34%.
Județul Covasna
La Covasna, Sándor Tamás l-a învins categoric pe Stelian Olimpiu Floroian, de la PNL. Reprezentantul UDMR a obținut 67,9% în timp ce contracandidatul său de pe locul 2 a obținut doar 7,62%.
Județul Galați
Costel Fotea a recâștigat președinția Consiliului Județean Galați cu un procent zdrobitor - 62,16%. El l-a învins pe reprezentantul liberalilor George-Cătălin Stângă, care a luat doar 17,52%.
Județul Buzău
Lucian Romașcanu a obținut o victorie clară la Buzău. El se bazează pe încrederea a 59,42% dintre buzoieni, în timp ce contracandidatul său liberal, Adrian Mocanu, a obținut daor 16,36%.
Județul Ilfov
Hubert Thuma de la PNL a fost reconfirmat în funcția de președinte al Consiliului Județean Ilfov, El a reușit să obțină, după ce a fost susținut atât de PNL, cât și de PSD, un procent de 58,36%. Contracandidatul său, Ionel Dancă de la ADU a obținut doar 19,08%.
CITEȘTE ȘI - EXCLUSIV Așteptările românilor după alegeri. Mircea Coșea, despre „prima obligație a celor care au câștigat”
Județul Bihor
Și la Bihor, Ilie Bolojan a fost reconfirmat în funcție cu un procent uriaș. Candidatul liberal a obținut 56,88%. Contracandidatul său de la UDMR, Attila Cseke, a obținut doar 19,23%.
Județul Olt
La Olt, Marius Oprescu a primit din nou încrederea oltenilor și a fost validat în funcție cu un procent de 55,68%. Social democratul l-a învins pe canidatul PNL, Ionel-Emanuel Oproiu, care a obținut doar 22,14%.
Județul Mehedinți
La Mehedinți, Aladin-Didi Georgescu a primit încrederea a 55,48% dintre locuitorii județului. El l-a învins pe liberalul Dumitru Mărculescu, acesta obținând doar 24,97%.
Județul Giurgiu
În Giurgiu, Toma-Florin Petcu a obținut 55,44%. Contracandidatul său liberal, Marian Mina, a primit încrederea a doar 27,21% din locuitorii județului.
Județul Teleorman
Adrian Ionuț Gâdea și-a păstrat funcția de președinte al Consiliului Județean. El a obținut 54,47% și l-a învins pe liberalul Marin Țole, care a luat doar 25,31%.
CITEȘTE ȘI - Mircea Badea a spus cine e câștigătorul alegerilor din 9 iunie
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video