![](https://media.dcnews.ro/image/201910/w670/beclea_timbru_44111400.jpg)
Apariţia face parte din proiectul Oameni, fapte şi valori, realizat în semn de respect şi preţuire pentru valorile sportului românesc, potrivit unui comunicat remis Agerpres.
Violeta Beclea-Szekely a fost descoperită într-o competiţie şcolară în toamna anului 1979. Un an mai târziu, când era junioară, a început pregătirea la lotul naţional de seniori în grupa antrenorului emerit Ion Puică. A participat la două ediţii ale Jocurilor Olimpice, iar la Sydney, în 2000, a cucerit medalia de argint la 1.500 m, sub îndrumarea antrenoarei Maricica Puică. A fost de trei ori învingătoare în finala IAAF Grand Prix, iar în anul 2001 s-a impus în toate cele şapte etape ale circuitului Golden League, împărţind cu alţi cinci sportivi 50 kg de aur puse în joc de Federaţia Internaţională de Atletism, precizează comunicatul.
În anul 2001 a fost nominalizată de forurile internaţionale pentru titlul de cea mai bună atletă a lumii, iar în anul 2002 s-a retras din sportul de performanţă.
A primit titlul de Maestru Emerit al Sportului, iar în 2000 i-a fost conferit Ordinul naţional "Serviciul credincios", în grad de cavaler.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video