Suplimentare de 50 de posturi la DNA. Cu ce se vor ocupa noii angajați
Autor: DCNews Team | Publicat pe: 10 oct 2013, 19:18
WhatsApp

Consiliului Superior al Magistraturii a avizat favorabil proiectul Ministerului Justiţiei care prevede suplimentarea cu 50 de posturi în cadrul Departamentului Național Anticorupție, pentru înfiinţarea unor structuri proprii de filaj, investigatori sub acoperire şi recuperare a creanţelor, transmite

Ministerul Justiţiei a precizat că analiza activităţii DNA a reliefat necesitatea unor structuri proprii de filaj şi de investigatori sub acoperire, fiind condiţii esenţiale pentru a creşte eficienţa activităţii de urmărire penală.

În document se arată că cele 50 de posturi sunt repartizate astfel: Serviciul de recuperare a creanţelor - 20 ofiţeri de poliţie judiciară; Serviciul de filaj - 12 ofiţeri de poliţie judiciară, constituiţi în două echipe complete de supraveghere operativă; Serviciul de investigatori sub acoperire - 18 ofiţeri de poliţie judiciară.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
DC Media Group Audience
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?