Superliga de fotbal, etapa a noua: Rezultate și clasament
Autor: Alexandru Negrici
Etapa a noua din Superliga României la fotbal a debutat vineri, 13 septembrie, și a adus meciuri pline de emoție și suspans, desfășurate pe mai multe stadioane din țară, până luni, 16 septembrie. Cu echipe aflate în luptă strânsă pentru a-și asigura poziții favorabile în clasament, fiecare punct a fost crucial.

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3-0 AFC Botoșani

Prima partidă a etapei s-a disputat vineri, pe Arena Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe, între Sepsi OSK și AFC Botoșani. Gazdele s-au impus clar, cu un scor de 3-0. Gabriel Debeljuh a deschis scorul încă din minutul 10, iar Sepsi a dominat atât jocul, cât și tabela. În repriza a doua, Isnik Alimi a transformat un penalty în minutul 63, iar Dimitri Oberlin a închis meciul în minutul 87, stabilind scorul final. Partida a fost arbitrată de Horia Gabriel Mladinovici din București, asistat de Mircea Mihail Grigoriu și Adrian Vornicu. Observatorii meciului au fost Vasile Bratu și Ioan Mărginean.

FC Dinamo București 1-0 Unirea Slobozia

În aceeași zi, pe Stadionul Arcul de Triumf din București, Dinamo București a reușit să învingă Unirea Slobozia cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost înscris de tânărul Cătălin Cîrjan în minutul 32, care a marcat o reușită de excepție pentru "câini". Arbitrul Andrei Moroiță, alături de asistenții săi Florian Alexandru Vișan și Daniel Vlase, au gestionat bine meciul, iar arbitrajul video, condus de Adrian Viorel Cojocaru, a avut un rol esențial în menținerea corectitudinii deciziilor.

Meciurile de sâmbătă, 14 septembrie

Sâmbătă, suporterii au așteptat cu nerăbdare confruntările între Gloria Buzău și SC Oțelul Galați, pe Stadionul Municipal din Buzău, de la ora 18:45, și derby-ul dintre FC Petrolul Ploiești și FC Farul Constanța, pe "Ilie Oană", de la ora 21:30. Aceste două partide au atras atenția atât prin rivalitățile istorice dintre echipe, cât și prin miza punctelor în clasament, mai ales în cazul Petrolului și Oțelului, care se află în prima jumătate a clasamentului.

Ziua de duminică, 15 septembrie

Duminică, 15 septembrie, două meciuri au fost programate: FC Politehnica Iași - Universitatea Craiova și FC CFR Cluj - FCSB. Politehnica Iași, care trece printr-o perioadă dificilă, va întâlni pe teren propriu pe Universitatea Craiova, o echipă aflată în vârful clasamentului. De asemenea, confruntarea dintre CFR Cluj și FCSB promite să fie una dintre cele mai spectaculoase partide ale etapei, cu două dintre cele mai titrate echipe din România în căutarea celor trei puncte cruciale.

Luni, 16 septembrie: Meciuri decisive la Arad și Bucureșt

Etapa se încheie luni, cu meciurile AFC UTA Arad - AFC Hermannstadt și FC Rapid București - FC Universitatea Cluj. Pe Arena „Francisc Neuman” din Arad, UTA va încerca să iasă din zona periculoasă a clasamentului, în timp ce la București, pe Giulești Superbet Arena, Rapid se confruntă cu liderul Universitatea Cluj, o echipă care și-a arătat puterea în acest sezon, rămânând neînvinsă.

Clasament după etapa a noua

După disputarea celor nouă etape, Universitatea Cluj conduce clasamentul cu 18 puncte, urmată de Universitatea Craiova și Dinamo București, ambele cu 15 puncte. Pe locul patru se află Oțelul Galați, neînvinsă în cele șapte meciuri disputate, având 15 puncte, iar pe poziția a cincea, CFR Cluj cu 13 puncte. De asemenea, Petrolul Ploiești ocupă locul șase, tot cu 13 puncte, diferențiată de Cluj doar la golaveraj.

La polul opus, Gloria Buzău și FC Botoșani ocupă ultimele două poziții ale clasamentului, cu doar 5, respectiv 6 puncte. Ambele echipe se află într-o situație dificilă și au nevoie urgentă de victorii pentru a evita pericolul retrogradării.