Șumudică încheie 2021 pe ultimul loc în campionatul Turciei
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
Facebook CFR Cluj
Yeni Malatyaspor a fost învinsă de Fenerbahce și încheie anul pe ultimul loc în Turcia.

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de românul Marius Şumudică, a fost învinsă în deplasare, cu 2-0, de formaţia Fenerbahce Istanbul, într-o partidă din etapa a 19-a a campionatului de fotbal al Turciei, disputată duminică. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, prin cehul Filip Novak (10), iar apoi şi-au majorat avantajul în partea a doua a jocului, prin grecul Dimitrios Pelkas.

Ultimul loc, la egalitate cu Kasimpașa și Goztepe

În urma acestui nou eşec, Yeni Malatyaspor a coborât pe ultimul loc în clasament (20), la egalitate de puncte cu Kasimpaşa şi Goztepe, care au însă un golaveraj mai bun. Fenerbahce, care a renunţat recent la serviciile antrenorului portughez Vitor Pereira, ocupă poziţia a patra, la 14 puncte distanţă de liderul Trabzonspor.

Într-un alt meci programat duminică în Super Lig, Gaziantep a învins în deplasare, cu 1-0, formaţia Rizespor, prin golul marcat din penalty de mijlocaşul român Alexandru Maxim (44).

Fenerbahce - Yeni Malatyaspor 2-0

Luni sunt programate meciurile Konyaspor - Beşiktaş Istanbul şi Kayserispor - Sivasspor.

Alexandru Maxim a adus 3 puncte formației sale, Gaziantep

Mijlocaşul român Alexandru Maxim a golul prin care echipa sa, Gaziantep FK, s-a impus la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Rizsepor, duminică, în cadrul etapei a 19-a a campionatului de fotbal al Turciei.

Maxim, aflat la cea de-a patra sa reuşită în actuala ediţie din Super Lig, a adus victoria lui Gaziantep în urma unei lovituri de la 11 m pe care a transformat-o în finalul primei reprize (44). El a fost înlocuit în minutul 89.

Și Toșca a fost titular

Fundaşul Alin Toşca a fost la rândul său titular la Gaziantep şi a rămas pe teren până la finalul jocului.

În urma acestui succes, Gaziantep a urcat pe locul al nouălea în clasament, la egalitate de puncte (28) cu ocupanta poziţiei a opta, Alanyaspor.