![](https://media.dcnews.ro/image/201702/w670/image006_97083700.jpg)
În cuvântul său introductiv, maestrul Vladimir Cosma a pus acest concert sub semnul diversității - o diversitate a genurilor muzicale abordate și a instrumentelor muzicale aduse pe scenă, precum și sub cel al descoperirii: „descoperirea unei orchestre extraordinare, așa cum este Orchestra Română de Tineret / Orchestre National de Roumanie".
Compozitorul a ținut să salute prezența în sala Arena din Geneva a E.S.dl. Vlad Vasiliu, ambasadorul României în Elveția, și a președintelui Institutului Cultural Român, dl Radu Boroianu, căruia i-a mulțumit pentru sprijinul acordat de ICR acestui turneu.
Timp de trei ore, joi, 9 februarie 2017, un public entuziast de peste 2000 de persoane a ovationat creațiile muzicale ale lui Vladimir Cosma din pelicule celebre ale cinematografiei franceze. Îndelungi aplauze au răsplătit Orchestra Română de Tineret și o pleiadă de alți muzicieni care au cucerit publicul, printre care și soprana Irina Baianț, trompetistul Emil Bîzgă, țambalistul Marius Preda, violonistul Rafael Butaru și alții, alături de Corul Universității din Geneva.
Turneul continuă astăzi, 10 februarie 2017, cu spectacolul de la sala Amfiteatru din Lyon.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video