Stanciu, erou la Anderlecht. Românul are Belgia la picioare
Autor: Darius Muresan
Nicolae Stanciu a dat lovitura financiară la Wuhan Three Towns. Mesajul impresarului Anamaria Prodan
Anderlecht s-a impus pe terenul celor de la Waasland-Beveren (1-2) iar Nicușor Stanciu, cel care a pierdut prima echipă și a fost deseori extrem de criticat, a fost eroul campioanei Belgiei.

Debutul de sezon nu l-a prins în apele sale pe Nicolae Stanciu. Internaţionalul român a fost mai mult rezervă, iar atunci când a intrat n-a reuşit să impresioneze. Stanciu a ieşit însă la rampă în partida cu Waasland-Beveren, prima ca titular în campionat, în acest sezon, scrie GSP. Gazdele au deschis scorul devreme, în minutul 7, prin Thelin.

Anderlecht s-a chinuit să egaleze, dar golul a venit abia spre finalul meciului. Stanciu a profitat de o respingere greşit a apărării adverse, a recuperat mingea în dreapta, a intrat energic în careu şi a înscris cu un şut de la 15 metri. Mai târziu, în minutul 81, avea să vină şi golul victoriei. Stanciu a centrat din corner, iar Spajic a înscris golul victoriei.