Spaniolul Enric Mas (Deceuninck), învingător în Turul Guangxi
Autor: Sebastian Florea

Ciclistul spaniol Enric Mas (Deceuninck) a câştigat, marţi, cea de-a 3-a ediţie a Turului Guangxi, cursa chineză de final de sezon în circuitul WorldTour, obţinând prima victorie din carieră într-o cursă pe etape.

Mas a fost urmat în clasamentul general final la 5 secunde de columbianul Juan Sebastian Molano (Team Emirates) şi la 14 secunde de italianul Diego Rosa (Ineos).

Marţi, în cea de-a 6-a şi ultima etapă, disputată în circuit la Guilin, pe distanţa de 168 km, victoria a revenit la sprint germanului Pascal Ackermann (Bora), cronometrat cu timpul de 3 h 38 min 10 sec (medie orară: 46,2 km).

Pe locurile următoare au sosit, în acelaşi timp cu învingătorul, columbianul Juan Sebastian Molano şi olandezul Timo Roosen (Jumbo-Visma).

Enric Mas, clasat pe locul secund la Turul Spaniei 2018, s-a angajat pentru următoarele trei cu echipa Movistar, care a pierdut trei lideri, ecuadorianul Richard Carapaz (Ineos), spaniolul Mikel Landa (Bahrain) şi columbianul Nairo Quintana (Arkea-Samsic).