Sorana Cîrstea, eliminată din turneul de la Luxemburg
Autor: Mihai Ciobanu
Sorana Cirstea
Sorana Cîrstea (76 WTA) a fost eliminată, joi, din turneul de la Luxemburg, după ce a fost învinsă cu scorul de 6-4, 4-6, 4-6, de Julia Goerges (26 WTA).

Primul set a fost câștigată de Sorana Cîrstea, după ce a reușit un break în fața nemțoaicei. Al doilea set a marcat revenirea în joc a Juliei Goerges, care a reușit un break în fața Soranei Cîrstea și a reușit să câștige setul. În setul decisiv, ambele jucătoare au ratat primul serviciu, însă, la scorul de 4-4, Goerges a reușit o minge de break și a câștigat partida după aproximativ două ore și zece minute.

În următoarea etapă, Julia Goerges o va întâlni pe Monica Puig (84 WTA), care a învins-o pe Kristyna Pliskova (70 WTA), cu scorul de 7-6(5), 3-6, 7-6(6). Turneul de la Luxemburg dispune de premii în valoare de 250.000 de dolari. Julia Goerges este câştigătoarea ediţiei din 2018 a turneului de la Luxemburg, transmite Mediafax.