Sorana Cîrstea, eliminată de la Roland Garros, după un meci dramatic în turul inaugural

Autor: Sonia Baciu | Categorie: Sport
Sorana Cîrstea a pierdut meciul din primul tur de la Roland Garros. Partida a fost amânată de mai multe ori din cauza ploii.

Sorana Cîrstea, locul 30 WTA, a fost eliminată în turul inaugural al turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după un meci dramatic pierdut, în tie-break-ul setului decisiv, în fața jucătoarei Anna Blinkova (Rusia, locul 45 WTA), cu scorul  3-6, 6-3, 6-7 (5).

Cap de serie 28, Sorana Cîrstea, a înclinat după două ore și jumătate de joc, pierzând ultimele șase puncte ale meciului, după ce în tie-breakul jucat până la 10 conducea cu 5-4.

Trebuie reamintit că meciul a fost programat inițial pentru ora 12.00 (ora României), pe terenul 5 al Complexului Roland Garros, însă a fost amânat de mai multe ori din cauza ploii. Astfel, jucătoarele au intrat la încălzire în jur de ora 15.00, dar ploaie le-a trimis la vestiar, meciul începând abia la ora 17.00.

Begu și Bogdan, calificate în turul al doilea

Cu adversare mai facile, Irina Begu și Ana Bogdan sunt calificate în turul secund al turneului câștigat în 2018 de Simona Halep.

Irina Begu (33 ani, 127 WTA) a învins-o pe argentinianca Julia Riera (21 ani, 115 WTA), venită din calificări, cu 6-2, 6-2, în 69 de minute.

Begu nu și-a pierdut serviciul în acest meci, în care a fost superioară la winners (18-9).

Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) a întrecut-o pe franțuzoaica Elsa Jacquemot (21 ani, 149 WTA), beneficiara unui wild card, cu 6-1, 6-3, după o oră și 10 minute. Românca a reușit 26 de winners, față de 15 ai adversarei.

În turul al doilea, Begu o va înfrunta pe cehoaica Linda Noskova (19 ani, 29 WTA), care a trecut de britanica Harriet Dart cu 7-6 (3), 6-4. Noskova a învins-o pe Begu cu 7-6 (7), 6-1 în primul tur la Indian Wells, anul trecut.

Bogdan o va înfrunta pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, victorioasă în primul tur în fața maghiarei Panna Udvardy, cu 6-3, 6-4.

Pavliucenkova (32 ani, 22 WTA), finalistă la Roland Garros în 2021, a câștigat toate cele trei confruntări cu Ana Bogdan, fără ca românca să ia mai mult de două ghemuri pe set, scrie Agerpres.