Simona Halep a jucat, în primul tur la US Open, cu ucraineanca Daria Snigur / Rezultat meci
Autor: Ioana Dinu
Simona Halep joacă acum, în primul tur la US Open, cu ucraineanca Daria Snigur, venită din calificări (locul 124 WTA).
Simona Halep a fost învinsă de Daria Snigur. A fost eliminată din primul tur la US Open.

Simona Halep (30 de ani, locul 7 WTA) a pierdut meciul cu Daria Snigur (20 de ani, 125 WTA), scor 2-6, 6-0. 4-6, pe arena ‘Louis Armstrong’, în primul tur la US Open.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă surprinzător de ucraineanca Daria Snigur, cu 6-2, 0-6, 6-4, luni, la New York, în prima rundă a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului. Halep (30 ani, 7 WTA), a şaptea favorită a turneului, care venea după un titlu WTA 1.000 obţinut la Toronto, s-a înclinat după o oră şi 40 de minute în faţa unei jucătoare tinere, de 20 de ani, care ocupă doar locul 124 în lume. Halep a fost de nerecunoscut în primul set, în care nu a găsit antidot pentru jocul ucrainencei. Snigur a avut 3-0, 5-1 şi s-a impus cu 6-2, în doar 30 de minute.

Setul secund a fost parcă desprins din alt meci, Halep făcându-şi jocul obişnuit, dominând adversara şi câştigând cu un sec 6-0 după 24 de minute. În decisiv, Halep a greşit din nou foarte mult, Snigur şi-a revenit după contra suferită în actul secund şi a condus cu 2-0 şi 5-1, românca s-a apropiat la un singur ghem pe tabelă, 4-5, dar ucraineanca a reuşit să încheie conturile cu 6-4. Halep a reuşit 3 aşi, ambele jucătoare au făcut câte 3 duble greşeli, românca a avut procentaje superioare la ambele servicii, chiar şi la mingile de break, încheind cu mai multe puncte la total, 76-70. Halep a avut mai multe mingi direct câştigătoare (winners), 13-11, dar şi mai multe erori neprovocate, 30-27.

Este pentru a patra oară când Halep pierde în primul tur la Flushing Meadows (2010, 2017, 2018, 2022), după ce anul trecut a ajuns până în optimile de finală. Cel mai bun rezultat al său la New York rămâne semifinala din 2015. Halep va primi 80.000 de dolari şi 10 puncte WTA pentru participarea la US Open.

Știrea inițială:

Simona Halep se menţine pe locul al şaptelea în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis ale lumii, înaintea ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open (29 august - 11 septembrie), la care românca joacă acum în primul tur cu ucraineanca Daria Snigur, venită din calificări (locul 124 WTA).

Este primul joc direct dintre cele două sportive. Simona Halep s-a recuperat după accidentarea suferită în turneul de la Cincinnati, SUA, la coapsa dreaptă.

UPDATE: Daria Snigur a câștigat setul trei. A fost 6-4 pentru ucraineanca.

UPDATE: Setul doi a fost câștigat de Simona Halep. A fost 6-0. Urmează setul trei.

UPDATE: Daria Snigur câștigă primul set, după 30 de minute de joc. A fost 6-2 pentru Daria Snigur.

VEZI ȘI: Simona Halep se menţine pe locul al şaptelea în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis ale lumii, înaintea ultimului turneu de Mare Şlem al anului, US Open

Singura modificare în partea superioară a ierarhiei mondiale, dominată în continuare cu autoritate de poloneza Iga Swiatek, o reprezintă rocada dintre rusoaica Daria Kasatkina, câştigătoarea turneului de la Granby, şi spaniola Garbine Muguruza (ocupantele locurilor 9, respectiv 10).

Sorana Cîrstea a urcat o poziţie şi ocupă acum locul 37, celelalte reprezentante ale României în Top 100 WTA fiind: Irina Begu - locul 42 (-8), Ana Bogdan - locul 69 (-4) şi Jacqueline Cristian - locul 77 (-1).

Elena-Gabriela Ruse se află pe locul 101, iar Irina Bara pe 125, ambele mai sus cu o poziţie faţă de săptămâna precedentă.

Britanica Emma Răducanu, deţinătoarea trofeului la US Open, se menţine pe poziţia a 11-a.

În ierarhia WTA Race, Simona Halep a coborât un loc şi se află acum pe 5.

La dublu, cea mai bine clasată jucătoare română este în continuare Monica Niculescu - locul 36 (+1).