Simona Halep-Amanda Anisimova. S-a stablilit ora meciului din sferturile Roland Garros
Autor: Mircea F. Cristian
Simona Halep o va întâlni pe Amanda Asimova după ce a obținut două victorii categorice în tururile precedente, 6-2, 6-1 cu Lesia Tsurenko şi 6-1, 6-0 cu Iga Swiatek.

Ora meciului de miercuri din sferturile Roland Garros 2019 pentru întâlnirea Simona Halep - Amanda Anisimova a fost stabilită marți de organizatori. Astfel halep o va întâlni pe Asimova la ora 16.00.

Practic, este a 16-a zi de Roland Garros 2019, iar meciul este pe terenul Philippe Chatrier.

Anisimova are doar 17 ani și ocupă locul 51 în clasamentul WTA. Ea cea mai tânără jucătoare din top 100 și s-a impus în doar 69 de minute în faţa ibericei venite din calificări (21 ani, 137 WTA). Pentru Anisimova va fi primul sfert de finală la un turneu de Mare Şlem.

Anisimova a cucerit titlul la US Open la junioare în 2017, apoi a renunțat să mai dispute turnee la o asemenea categorie de vârstă. Țintele ei erau să triumfe în concursuri mari, contra unor adversare de clasă. "Vreau să devin numărul unu în lume și să câștig toate turneele de Mare Șlem, câte unul din fiecare ar fi minunat", a spus Anisimova pentru New York Times.

Simona Halep, locul 3 WTA, a trecut luni la Roland Garros 2019, după doar 45 de minute, de poloneza Iga Swiatek (18 ani, 104 WTA), cu 6-1, 6-0.