Sepsi Sfântu Gheorghe - FC Botoșani, scor final
Autor: Rodica Mitu
Foto Pexels
Foto Pexels
FC Botoșani - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a încheiat 1-2, luni seară.

Sepsi a deschis scorul în minutul 41, dintr-un penalty executat de veteranul Vașvari. Au venit apoi două mari ocazii ale gazdelor, în debutul reprizei secunde, urmate de o alta a lui Golofca, pentru gazde, care a precedat golul din minutul 71. Sepsi a majorat la 0-2, prin Nandor Tamas, care a primit o pasă scurtă de la Safranko, la 7-8 metri de poartă, de unde l-a executat pe Hankic, notează Mediafax.

Gazdele au marcat golul consolării, prin Camara, în al treilea minut suplimentar de joc, după ce în minutul 78, Ongenda a executat perfect o lovitură liberă, scoasă in extremis de portarul Niczuly.

S-a încheiat 1-2 și Sepsi face 43 de puncte, cu care se distanțează la 6 de Botoșani și de Academica, ocupantele locurilor 5 și 6, și mai are nevoie doar de 3 puncte pentru a fi și matematic calificată în play-off.