![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
![Foto: Agerpres Foto: Agerpres](https://media.dcnews.ro/image/202404/w670/clotilde_83978100.jpg)
Într-un nou sondaj Avangarde, în Sectorul 1 al Capitalei, George Tuță, candidatul PSD - PNL, a depășit-o pe Clotilde Armand. Acesta ar fi votat de 34% dintre cetățeni, în timp ce reprezentanta Alianței Dreapta Unită ar obține doar 32% din voturi.
Bogdan Chirieac, analist politic, a avut o intervenție telefonică la România TV, unde a vorbit despre șansele ca locuitorii Sectorului 1 să scape de Clotilde Armand.
CITEȘTE ȘI - Scenariul lui Chirieac prin care Geoană ar putea rupe tradiția finalei la prezidențialele din 2024
„E un semn bun că George Tuță a depășit-o pe Clotilde Armand. Locuitorii din Sectorul 1 sunt profund nemulțumiți de prestația de primar a doamnei Clotilde Armand. Întrebarea pe care eu o pun e următoarea: Care este profilul alegătorului doamnei Clotilde Armand, ce fel de om votează, văzând dezastrul din Sectorul 1, pe doamna Clotilde Armand?
Aceasta este singura întrebare fundamentală pe care ar trebui să ne-o adresăm, fiindcă trebuie să ne integrăm, să fim o comunitate, să ne acceptăm unii pe alții. Nu mai suntem la începutul anilor 1990 când membrii familiei se băteau între ei în funcție de opțiunea politică.
Ce anume determină acești oameni să voteze o persoană care în mod evident nu are vreun rezultat sau vreo calitate pentru a ocupa funcția de primar. Până și membrii USR, foarte educați, care au școală și care au făcut ceva în viață, când îi întrebi de Sectorul 1 și de Clotilde Armand, e un fel de jenă“, a zis Bogdan Chirieac.
„Pe mine mă bucură mult rezultatul acestui sondaj, fiindcă dă o speranță locuitorilor Sectorului 1 și ne face să ne gândim la teoria votului util. Și dacă îl simpatizezi pe domnul Negoiță (n.r. Liviu Negoiță) sau pe doamna Bruynseels, mă gândesc la faptul că sporești șansele lui George Tuță, dacă votezi cu domnia sa, pentru a scăpa de o persoană cu un comportament profund accentuat“, a mai spus analistul politic.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_opinion.png)
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video