![Mircea Badea Mircea Badea](https://media.dcnews.ro/image/202301/w670/mircea-badea-ana-caini-lacul-morii_79242300.jpg)
„Mircea Badea este, alături de Andreea Esca, cel mai longeviv om de televiziune din postcomunism. Dincolo de opțiunile sale politice, evoluția în televiziune a fost remarcabilă. Este, practic, cel mai important om de televiziune.
"În gura presei" e un night show minimalist de unul singur, format care, din câte știu, nu mai există în altă parte. El reprezintă transformarea în emisiune a unei rubrici pe care Badea o ținea în vechea emisiune de dimineață, cea în care o avea drept partener pe Teo. Ceea ce face Badea e un fel de lectură a la Conu Leonida: citește presa la liber așa cum o citim toți. Succesul formatului are, la bază, cred tocmai această atitudine naturală.
Badea nu e analist politic, deși are opinii politice. Nu e nici simplă vedetă de televiziune, deși este și asta. Tipul său e un hibrid politico-mediatic, care a devenit posibil datorită ironiei. Ironia l-a salvat pe Badea din multe situații grele și, datorită ei, el a putut juca adesea în trustul lui Voiculescu rolul de nebun care spune adevărul.
Orice analiză a emisiunii scoate în evidență orientarea masivă către audiență. Badea este un histrion al audienței: schimbă subiectul la orice adiere a plictiselii și, când nu mai știe ce să spună, dă din mâini sau arată limba numai ca să nu piardă audiența. Cu toate acestea, nu lipsesc din emisiunea sa analizele mai complexe, care încalcă orice regulă despre cum se face o emisiune de televiziune. De altfel, Badea este remarcabil și prin ieșirea din contractul televizual, discutând în direct cu producătorul sau cameramanii, precum și prin autoreflexivitate, o trăsătură rar întâlnită în televiziune.
Se pot spune multe despre Badea, nu și că nu ar fi un mare om de televiziune. În peisajul deprimant al mass-media din România, el e printre puținele exemple de succes real”, a scris Arthur Suciu pe Facebook.
VEZI ȘI: Cum a supraviețuit Mircea Badea la cutremurul din 1977: De-asta mai sunt în viață! - https://www.dcnews.ro/cum-a-supravietuit-mircea-badea-la-cutremurul-din-1977-de-asta-mai-sunt-in-viata_904575.html
VEZI ȘI: Mircea Badea: Pericolul numărul 1 pe pământ nu e nici războiul din Ucraina, nu e nici încălzirea globală - https://www.dcnews.ro/mircea-badea-pericolul-numarul-1-pe-pamant-nu-e-nici-razboiul-din-ucraina-nu-e-nici-incalzirea-globala_903040.html
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video