Sandra Izbașa, campioană europeană la sărituri

După victoria pe echipe la Campionatul European de Sandra Izbaşa a fost notată cu 14.900 la prima săritură şi cu 14.883 la a doua, iar cu media de 14.866 a cucerit medalia de aur. Medalia de argint a revenit gimnastei Oksana Şusovitina (Germania), cu 14.683, iar pe locul trei s-a clasat Giulia Steingruber (Elveţia) - 14.624.

Până în prezent, România a cucerit opt medalii europene la Bruxelles, după cum urmează: aur pe echipe la senioare, aur la senioare sărituri (Sandra Izbaşa), argint la junioare la sărituri (Alina Stănilă), bârnă (Andreea Munteanu), sol (Silvia Zarzu), bronz la junioare, pe echipe, la individual-compus şi sol (Andreea Munteanu).

În finalele pe aparate de  duminică, România va mai alinia două sportive, Cătălina Ponor şi Larisa Iordache, la bârnă şi sol.