![Facebook Salvamont Romania Facebook Salvamont Romania](https://media.dcnews.ro/image/202211/w670/salvamont_romania_apel_soferi_fb_68788400.jpg)
"Având în vedere intensificarea traficului rutier precum și numărul mare de turiști care au decis să vină la munte în această mini vacănță, vă rugăm ca în cazul în care observați în trafic autospecialele #SALVAMONT să le acordați prioritate!
Uneori câteva minute pot face diferenţa între viaţă şi moarte!", au scris pe Facebook cei de la Salvamont.
Un turist deghizat în Dracula, cu pelerină, umbrelă și o sticlă de tărie, a vrut să ajungă la Vârful Omu / video viral + foto
Echipa Salvamont Bușteni a avut parte de o surpriză chiar de Ziua Sfinxului din Bucegi.
Salvamont Bușteni a relatat pe Facebook întâmplarea de care salvatorii montani au avut parte luni, 28 noiembrie 2022, de Ziua Sfinxului din Bucegi. Aceștia au prezentat imagini foto și video cu un turist deghizat în Dracula care voia să ajungă pe Vârful Omu.
„Un turist echipat „foarte bine“ intenționa să ajungă la Vf.Omu. Spre dezamăgirea lui, a dat peste noi care, obligați să-i stricam planurile, l-am oprit din elanul lui si l-am îndrumat către telecabina.
Se pare ca Sfinx-ul de ziua lui, atrage o „paletă foarte largă“ de turiști
Să mai zică cineva că nu avem o meserie riscantă“, au scris cei de la Salvamont Bușteni pe Facebook.
Din imagini se observă că bărbatul avea la el și o sticlă cu o băutură de culoare galbenă, posibil pălincă.
Iubitorii muntelui au celebrat, pe 28 noiembrie, Ziua Sfinxului din Bucegi. Este motiv de pelerinaj pentru sute de turiști, adepți ai fenomenelor paranormale
„Ziua Munților Bucegi și a Sfinxului” este, ca în fiecare an, motiv de pelerinaj pentru sute de turiști, adepţi ai fenomenelor paranormale care ar avea loc în Munții Bucegi.
Luni, 28 noiembrie, cu un sfert de oră înainte de ora 17.00, se spune că razele soarelui formează un efect de lumină, interpretat drept o piramidă magică plină de energii puternice pe care doar iniţiaţii le pot simţi. Internetul abundă de mărturii care mai de care mai spumoase legate despre ceea ce pot simţi „aleşii” în preajma monumentului natural la final de noiembrie.
Legenda, care nu are la bază o cercetare ştiinţifică, atrage însă an de ani sute de persoane, multe dintre acestea nefamiliarizate cu drumeţiile montane şi cu vremea de multe ori aprigă în această perioadă din an.
„A devenit deja o tradiție ca în fiecare an, pe 28 noiembrie, iubitorii muntelui să celebreze Ziua Sfinxului. Legenda spune că astăzi, fix la ora 16:45, razele soarelui formează o piramidă magică cu puteri vindecătoare. Cert este însă faptul că megalitul sculptat de vreme în forma unui chip uman și Babele din Bucegi, monumente aflate pe teritoriul județului Dâmbovița, reușesc să strângă în jurul lor oameni care apreciază muntele și ceea ce natura ne-a oferit. De asemenea, mă bucur să văd că, de la an la an, numărul celor care urcă în Munții Bucegi crește! În județul Dâmbovița sunt atât de multe lucruri frumoase de descoperit și de vizitat, iar noi vom face tot ceea ce este posibil ca acest lucru să se întâmple în cele mai bune și civilizate condiții”, a transmis, pe Facebook, președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video