![](https://media.dcnews.ro/image/201801/w670/screen_shot_2018_01_28_at_19_29_55_71193700.png)
"Vreau să vă prezint cifre în legătură cu grila de salarizare din Sănătate. De ce fac lucrul acesta? Pentru că am aflat săptămâna aceasta, acum 72 de ore, (...) că, de la 1 martie, și mai sunt foarte puține zile, salariile medicilor din România vor exploda. Acestea sunt cifrele oficiale prezentate de Ministerul Sănătății în legătură cu evoluția salariilor.
Mă uit acolo, aproape că nu-mi vine să cred, nu mi s-a întâmplat niciodată să văd diferențe atât de mari: decembrie 2017 – 3.900, ianuarie 2018 – 4.100 și apoi brusc martie 2018 – 9.106, medic primar de unități sanitare clinice salariu de bază net", a spus jurnalistul Radu Tudor, vineri seară.
"Ar fi spectaculos!"
"Dacă România este capabilă să susțină (...), eu unul nu pot fi decât foarte, foarte bucuros. Pe de altă parte, cred că această acțiune ar putea să fie puțin riscantă. Ar putea să pună o presiune prea mare într-un timp atât de scurt asupra bugetului României. Nu vreau să ne trezim într-un scandal, într-o tensiune. (...) Acestea sunt slide-uri oficiale. Ar fi bine să fie așa, ar fi spectaculos!", a mai spus Radu Tudor.
[citeste si]
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video