![](https://media.dcnews.ro/image/202102/w670/big-band-m_foto_liviu-ungureanu-1_95216300.jpg)
Miercuri, 10 februarie (19.00), vă invităm să vă ”îmbarcați” în prima călătorie, către Viena sec. XVIII și începutului de sec. XIX, prin concertul Mozart/Schubert propus de ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO. Evenimentul se va derula sub bagheta dirijorului CRISTIAN OROȘANU, care a fost aplaudat în compania unor ansambluri celebre, cum ar fi Orchestre de Paris, Orchestre Nationale Bordeaux-Aquitaine sau Deutsche Symphonie Orchester Berlin, pasiunea sa pentru muzică îndreptându-se atât către repertoriul simfonic cât și către lumea operei. În prezent este dirijorul permanent al Filarmonicii din Brașov și al Kameratei Kronstadt, ansamblu al cărui fondator este.
Cristian Oroșanu
Veți avea ocazia să îl ascultați pe VALENTIN ȘERBAN, singurul violonist român calificat în semifinala Concursului Internațional ”George Enescu”, ce va avea loc în primăvara acestui an. Valentin Șerban este membru al orchestrei Les Dissonances din Paris și al Orchestrei Române de Tineret. Absolvent al cursurilor de Master la Kunstuniversität în Graz (Austria), sub îndrumarea violonistei Silvia Marcovici, Valentin Șerban a susţinut numeroase concerte şi recitaluri atât în România, cât și în Franţa, Austria, Germania, Danemarca, Polonia, Spania, Belgia ș.a.
Valentin Șerban
În evenimentul transmis de la Sala Radio, acesta va interpreta Concertul nr. 5 pentru vioară și orchestră de Mozart. Seara se va încheia cu Simfonia nr. 2 de Schubert.
Evenimentul va fi preluat LIVE, în parteneriat, și pe pagina oficială de Facebook a Forumului Cultural Austriac.
Iubitorilor de JAZZ, ”călătorie” printre cele mai apreciate hit-uri românești de pop-rock sau folk
Joi, 11 februarie (19.00) este rândul iubitorilor de JAZZ să se bucure de o ”călătorie” printre câteva dintre cele mai apreciate hit-uri românești de pop-rock sau folk, prezentate publicului într-o nouă versiune inedită, cu sonorități de jazz!
Sub titlul ”ROMANIAN HITS” veți asculta șlagăre ca “Vine o zi” (Holograf), ”Banii” (Partizan) , ”Cântec de leagăn” (Horia Moculescu), ”Țara lui Pește” (Vunk), ”Trurli” (Vasile V. Vasilache), ”Vorbe” (Laurențiu Duță), ”Perfect” (Timpuri Noi), ”Dor de viață” (Aura Urziceanu). Aranjamentele muzicale ale pieselor sunt semnate de George Natsis.
Pe scena Sălii Radio vor urca George Natsis – pian, Sebastian Burneci – trompetă, Paolo Profeti - saxofon alto, Eugen Mamot - saxofon tenor, Radu Florian – trombon, Adrian Flautistu – contrabas, Laurențiu Zmău – baterie și Adrian Cojocaru – percuție.
Cele două concerte sunt transmise LIVE pe calea undelor - pe toate frecvenţele Radio România Cultural şi Radio România Muzical - și în streaming live pe Internet, pe site-urile www.radioromaniacultural.ro și www.romania-muzical.ro și pe paginile de FACEBOOK Orchestrele și Corurile Radio și Radio România Muzical.
Pentru alte informaţii legate de Orchestrele şi Corurile Radio vă rugăm să consultaţi site-ul www.orchestreradio.ro.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
![](https://media.dcnews.ro/assets/images/icon_audio_article.png)
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video