![FOTO: captura video FOTO: captura video](https://media.dcnews.ro/image/202406/w670/s-a-dat-cu-confetti-la-udmr--kelemen-hunor-aplauda-prc-e2prc-80prc-9dvictoria-istoricaprc-e2prc-80prc-9d-pentru-pe-1_07369500.jpg)
Kelemen Hunor, președintele UDMR, a anunțat că formațiunea sa a obținut obținut 6,5% dintre voturi, 566.000 de voturi exprimate pentru UDMR pe listele pentru europarlamentare, după procesarea a 99% din procesele verbale pentru Parlamentul European, ceea ce reprezintă o victorie istorică pentru Uniunea Democrată a Maghiarilor din România.
În plus, UDMR a a obținut 199 de mandate de primari, respectiv 4 mandate de președinte de Consiliu Județean, Satu Mare, Mureș, Harghita și Covasna.
"Alegerile de duminică au fost un succes istoric, cel mai bun rezultat din ultimii 20 de ani. Este un succes comun al maghiarilor din România și al UDMR!
Aceste cifre înseamnă mai mult decât mandate câștigate: în spatele lor sunt oameni, o comunitate puternică, viabilă, care vrea să facă ceva pentru viitorul său și care speră că este posibil să-și planifice un viitor aici, acasă, în țară", a declarat Kelemen Hunor, în cadrul unei conferințe de presă susținute la Cluj-Napoca.
De asemenea, liderul UDMR a ținut să le mulțumească tuturor pentru încredere și sprijin și a mulțumit și celor care au muncit în ultimii patru ani și în ultimele șase luni de campanie.
"Comunitatea maghiară a înțeles miza alegerilor europarlamentare și a transmis un mesaj clar Bucureștiului și Bruxelles-ului: vom avea o voce și o reprezentare puternică.
Maghiarii au apreciat, de asemenea, activitatea autorităților locale: au confirmat încrederea și direcția corectă.
Ieri am primit încredere și un mandat foarte puternic - îl vom răsplăti și îl vom onora!
Interesul maghiar este pe primul loc în Parlamentul European, iar interesul comunității locale este pe primul loc la nivelul autorităților publice locale. Aceste lucruri vor continua să ne ghideze și în anii următori", a declarat președintele UDMR.
Potrivit unui comunicat de presă, UDMR a câștigat detașat la Odorheiu Secuiesc și tot la mare diferență a câștigat și la Satu Mare.
În plus, a păstrat cele patru județe unde și până acum era la conducere, precum și Reghinul. UDMR a recâștigat conducerea municipiului Marghita după patru ani.
În plus, sunt șapte primari care au fost susținuți de Uniune și care și-au obținut mandate ca independenți. Printre aceștia se numără și Soós Zoltán, care a reușit să își păstreze funcția la Târgu Mureș.
UDMR a revenit în consiliile județene din Brașov și Maramureș. De data aceasta membrii Uniunii au reușit să intre pe cont propriu în consiliile locale și în cel județean din Bistrița după ce, în 2020, au candidat în cadrul unei coaliții.
În Hunedoara, Mediaș, Ocna Sibiului, Blăjel și Câmpia Turzii, maghiarii vor avea, din nou, reprezentare în consiliile locale după patru ani.
Uniunea a păstrat comunele Baciu, Rimetea și Lunca Mureșului. În urmă cu patru ani, UDMR a făcut istorie în Ghimeș-Făget, câștigând primăria, iar acum a câștigat și primăria din Găiceana, în județul Bacău.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video