România - Danemarca 2-0, după "dubla" reușită de Claudiu Keșeru pe Arena Națională
Claudiu Keseru
Naționala României a trecut cu 2-0 de reprezentativa similară a Danemarcei, marți seară, într-o partidă amicală jucată pe Arena Națională din Capitală.

"Tricolorii" au început în atac și au înscris în minutul 11, când Maxim a executat excelent o lovitură liberă. Portarul danez a resping defectuos, iar mingea a intrat în poartă, însă arbitrul a anulat golul pentru un fault în atac comis de Paul Papp.

La pauză s-a intrat cu 0-0 pe tabelă, iar scorul a fost deschis în minutul 53 de Claudiu Keșeru, după o pasă superbă venită de la Alex Chipciu, care l-a lăsat singur cu portarul pe atacant. Golgheterul României l-a driblat pe goal-keeper-ul advers, Stephan Andersen, și a înscris cu poarta goală.

Același Claudiu Keşeru a recidivat în minutul 58, când a făcut "dubla" cu un şut superb trimis de la 25 de metri.

Vezi și: Ionuț Vulpescu, după România - Irlanda de Nord 2-0: Burleanu a ales corect

Echipele de start

România: Pantilimon - Papp, Chiricheş, Gardoş, Raţ - Prepeliţă, Hoban - Enache, Maxim, Sânmărtean - Keşeru

Danemarca: Stephan Andersen - Lars Jacobsen, Simon Kjaer, Andreas Bjelland, Nicolai Boilesen - Anders Christiansen, William Kvist Jorgensen, Nicolaj Thomsen - Lasse Vibe, Nicklas Bendtner, Lucas Andersen