![](https://media.dcnews.ro/image/202204/w670/mariupol-cadavre-holera-epidemii_68266400.jpg)
Autoritățile locale din orașul ucrainean Mariupol au avertizat că este vulnerabil la epidemii, având în vedere condițiile sanitare îngrozitoare din mare parte a orașului și faptul că poate mii de cadavre rămân neadunate. Se estimează că aproximativ 100.000 de oameni locuiesc încă în oraș, în ciuda săptămânilor de lupte grele și a absenței unei aprovizionări centralizate cu apă, scrie CNN.
Holera, dizenteria și Escherichia coli, bolile care amenință Ucraina
Joi, consiliul municipal a declarat că există riscul de holeră, dizenterie și Escherichia coli - o infecție bacteriană care poate provoca dureri severe de stomac, diaree cu sânge și insuficiență renală. Consiliul a spus că există condiții de viață intolerabile care s-ar înrăutăți odată cu încălzirea temperaturilor.
„Deja temperatura aerului a ajuns la 20 de grade. Epidemii atât de puternice și mortale ar putea izbucni în curând în oraș - din cauza lipsei de alimentare centralizată cu apă și a canalizării, descompunerea a mii de cadavre sub dărâmături și deficitului catastrofal de apă potabilă și mâncare.” au avertizat autoritățile din Mariupol.
Primarul din Mariupol, Vadym Boychenko: Oamenii vor muri
Primarul din Mariupol, Vadym Boychenko, a declarat: "Ocupatorii nu pot oferi populației existente hrană, apă și medicamente. Sau pur și simplu nu sunt interesați de asta. Ei blochează toate încercările de evacuare. Și fără asta, oamenii vor muri. La urma urmei, acum în conditiile de viata medievale ruinate Mariupol.Este nevoie de evacuare imediata si completa."
Metodele folosite de strămoșii noștri pentru a învinge epidemiile. Carantina există încă din Evul Mediu
Dintre bolile care bântuiau ținuturi întregi, istoria consemnează epidemii care au făcut ravagii de-a lungul timpului în Țara Românească: de la ciumă și holeră, până la varicelă, tifos sau gripa spaniolă. Documentele ne ajută să înțelegem cum reacționau oamenii în acele vremuri, și cum încercau să oprească epidemiile. Interesant este că izolarea prin carantină exista încă din evul mediu. Potrivit istoricilor, negustorii și călătorii stăteau atunci 40 de zile în autoizolare pentru a evita răspândirea bolii. Vezi mai mult AICI.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Citește articolele cu aceleași etichete:
- Știrea zilei e despre Carmen Brumă. Nimeni din presă n-a scris despre asta!
- Noi informații despre problemele navei spațiale Starliner. Ce au descoperit inginerii
- Diferența dintre Ambulanță și SMURD. Când și unde intervine fiecare. Raed Arafat, explicații din sistem/ VIDEO
- BANCUL ZILEI: Între vecini, la Vaslui
- Motivul crimei de la Brăila. Ipotezele luate în calcul de anchetatori
- Ciolacu, replică pentru Geoană: E de noaptea minții! / video
- Victorie de etapă pentru investitorul Alin Bucur. Plaja Caelia a primit „undă verde“ de la Tribunalul Constanța
- „Cazul Lasconi” se repetă în familia lui Elon Musk. Miliardarul se laudă că a dezmoștenit-o pe fiica lui trans și a declarat-o moartă. Aceasta a ripostat în presă
- Reacția unui profesor după ce un coleg a venit în fustă: Să încercăm să înțelegem de ce e supărată lumea pentru cum se îmbracă Nae la facultate
- Continuă coaliția PSD - PNL după alegeri? Alina Gorghiu: Sper să nu se supere nimeni că îndrăznesc să am această opinie / video