Rezultatele etapei a 9-a din play-off şi play-out. Cum arată clasamentul
Data actualizării:
Data publicării:
Autor: Andrei Itu
WhatsApp
Meciurile din etapa a noua a fazelor play-off şi play-out ale Superligii de fotbal au avut loc de vineri până luni. 

Rezultate: PLAY-OFF - Etapa 9

Sâmbătă 20 mai ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC CFR 1907 Cluj 1-2 (1-1), Arena Sepsi OSK - Sfântu Gheorghe Au marcat: Alexandru Tudorie (43), respectiv Claudiu Petrila (33), Rangelo Janga (82). Arbitru: Sorin Costreie (Buftea); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Adrian Vornicu (Iaşi); al patrulea oficial: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş) Arbitru video: Iulian Dima (Bucureşti); arbitru asistent video: Vlad Bârleanu (Bucureşti) Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Bogdan Buhuş (Bârlad) - LPF.

Duminică 21 mai

FC Farul Constanţa - FC FCSB 3-2 (1-2), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu Au marcat: Mateus Santos (42), Tudor Băluţă (58), Louis Munteanu (86), respectiv Adrian Şut (9), Andrea Compagno (17). Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); al patrulea oficial: Marian Barbu (Făgăraş) Arbitru video: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitru asistent video: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea) Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF

Luni 22 mai

FC Rapid Bucureşti - Universitatea Craiova 2-3 (1-1), Stadion Rapid-Giuleşti - Bucureşti Au marcat: Marko Dugandzic (33 - penalty, 59 - penalty), respectiv Andrei Ivan (43 - penalty, 52), Alexandru Creţu (65). Cartonaş roşu: Mihai Căpăţînă (Universitatea Craiova, 47). Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti) Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Romică Bîrdeş (Piteşti) Observatori: Andrei Ioniţă (Bucureşti) - CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) - LPF

PLAY-OUT - Etapa 9

Vineri 19 mai AFC Hermannstadt - FC Universitatea Cluj 1-2 (1-0), Stadion Municipal - Sibiu Au marcat: Raul Opruţ (23), respectiv Ovidiu Bic (58), Dan Nistor (90+5 - penalty). Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Cosmin Vatamanu (Bucureşti), Ionuţ Marius Bobe (Bucureşti); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei) Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Ion Craiu (Bucureşti) - LPF

AFC Chindia Târgovişte - FC Voluntari 2-2 (0-2), Stadion Eugen Popescu - Târgovişte Au marcat: Cristian Daniel Neguţ (48), Andrei Şerban (75), respectiv Vitalie Damaşcan (42), Aymar Meleke (45+2). Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); al patrulea oficial: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) Arbitru video: Istvan Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Daniel Mitruţi (Craiova) Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Paul Mincu (Bucureşti) - LPF

FC Argeş - FC Petrolul Ploieşti 3-0 (1-0), Stadion Nicolae Dobrin - Piteşti Au marcat: Costinel Tofan (27), Wesley Jobello (86), Antonio Jakolis (90+3). Cartonaş roşu: Robert Moldoveanu (Petrolul 62), Christian Irobiso (Petrolul, 72). Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (Bucureşti) Arbitru video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitru asistent video: Andrei Constantinescu (Bucureşti) Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF

AFC UTA Arad - FC U 1948 Craiova 1-1 (0-0), Arena Francisc Neuman - Arad Au marcat: Virgiliu Postolachi (48), respectiv Benjamin van Durmen (74). Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); al patrulea oficial: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea) Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare) Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) - CCA, Viorel Ilinca (Piteşti) - LPF

Sâmbătă 20 mai AFC Botoşani - CS Mioveni 5-1 (2-1), Stadion Municipal - Botoşani Au marcat: Sebastian Mailat (9, 88), Victor Dican (40), Mihai Roman II (83), Eduard Florescu (90+2), respectiv Remus Guţea (45).

Arbitru: Ionela Alina Peşu (Craiova); arbitri asistenţi: Petruţa Iugulescu (Buftea), Daniela Constantinescu (Craiova); al patrulea oficial: Vlad Baban (Iaşi) Arbitru video: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti); arbitru asistent video: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF

Clasament play-off loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Farul Constanţa 9 5 3 1 20-12 50

2 FCSB 9 5 2 2 14-10 46

3 CFR Cluj 9 2 4 3 10-12 42

4 Universitatea Craiova 9 3 4 2 15-13 40

5 Rapid 9 2 3 4 12-19 35 6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 9 1 2 6 9-14 26 Clasament play-out loc echipa M V E Î GM-GP P 1 FC U Craiova 9 4 4 1 13-7 36 2 FC Voluntari 9 4 5 0 17-11 34 3 Petrolul Ploieşti 9 5 1 3 9-9 34 4 Universitatea Cluj 9 5 1 3 12-9 33 5 FC Botoşani 9 4 3 2 10-5 31 6 FC Hermannstadt 9 4 3 2 10-7 31 --------------------------------------------------------------------------------------- 7 UTA Arad 9 3 3 3 10-9 26 8 FC Argeş 9 3 1 5 10-11 24 .................................................................................................................... 9 Chindia 9 2 1 6 7-12 23 10 CS Mioveni 9 0 0 9 1-19 11 Au beneficiat de rotunjire CFR Cluj, FCSB, respectiv FC Argeş şi UTA.

Primele două clasate în play-out vor susţine un meci de baraj pentru calificarea în Europa Conference League, pe terenul primei formaţii. Câştigătoarea va susţine un nou meci de baraj pentru Europa Conference League, cu ocupanta locului al treilea sau al patrulea din play-off (în funcţie de echipa câştigătoare a Cupei României).

Ultimele două clasate din play-out retrogradează în Liga a II-a. Echipele aflate pe locurile 7 şi 8 în play-out susţin baraje în dublă manşă cu formaţiile clasate pe poziţiile 5, respectiv 4 în play-off-ul ligii secunde (CSA Steaua nu are drept de promovare).

Clasamentul final al sezonului regulat: loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Farul Constanţa 30 19 7 4 54-28 64

2 CFR Cluj 30 20 3 7 54-28 63

3 FCSB 30 16 6 7 51-35 57

4 Universitatea Craiova 30 16 6 8 37-27 54

5 Rapid 30 15 7 8 40-26 52

6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 30 11 9 10 47-30 42 ....................................................................................................................

7 FC U Craiova 30 11 7 12 34-33 40

8 Petrolul Ploieşti 30 11 3 16 28-44 36

9 Universitatea Cluj 30 8 10 12 25-37 34

10 FC Voluntari 30 8 10 12 28-32 34

11 FC Botoşani 30 7 11 12 29-44 32

12 Chindia 30 7 11 12 32-42 32

13 FC Hermannstadt 30 11 8 11 30-29 32

14 FC Argeş 30 6 9 15 21-41 27

15 UTA Arad 30 6 9 15 29-41 27

16 CS Mioveni 30 4 10 16 23-45 22 Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte NOTĂ:

La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut în urma rezultatelor directe. FC Hermannstadt a fost sancţionată cu deducerea a 9 puncte conform hotărârii Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor din 13.12.2022.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

WhatsApp
Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?
pixel