Rezultate Premier League: Manchester United a obţinut trei puncte importante

Autor: Alexandru Negrici | Categorie: Sport
Manchester United a obţinut trei puncte importante în lupta pentru calificarea în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, după 2-0 acasă cu Wolverhampton Wanderers, sâmbătă, în etapa a 36-a din Premier League, antepenultima.

Golurile au fost marcate de Anthony Martial (minutul 32) şi Alejandro Garnacho (90+4). În clasament, Manchester United este pe locul 4, cu 66 de puncte după 35 de jocuri, la fel ca ocupanta locului 3, Newcastle United, care a remizat în aceeaşi zi, 2-2, la Leeds.

În cursa pentru Champions League este şi Liverpool, aflată pe poziţia a 5-a, cu 62 de puncte după 35 de jocuri.

Lider este Manchester City, care, cu 82 de puncte după 34 de jocuri, o devansează pe Arsenal, ce are un punct mai puţin şi un meci mai mult disputat.

Tot sâmbătă, Southampton a devenit prima echipă retrogradată matematic în divizia a doua, în urma eşecului de acasă cu Fulham (0-2). Golurile lui Carlos Vinicius (minutul 48) şi Aleksandar Mitrovic (72) au adus a 24-a înfrângere pentru lanterna roşie în acest sezon de Premier League.

Cu 24 de puncte şi doar două jocuri rămase, Southampton nu o mai poate depăşi pe Everton, ocupanta locului
17, primul deasupra zonei retrogradării, care are 32 de puncte. "Sfinţii" iau calea eşalonului secund după unsprezece sezoane în elită.

Southampton este la al treilea antrenor în acest sezon, dar actualul tehnician, Ruben Selles, nu a reuşit să redreseze situaţia, scrie Agerpres.

Rezultatele etapei

Sâmbătă

Leeds United - Newcastle United 2-2
Au marcat: Ayling (7), Kristensen (79), respectiv Wilson (31 - penalty, 69 - penalty)
Penalty ratat: Bamford (Leeds, 28)
Cartonaş roşu: Junior Firpo (Leeds, 90+1)

Aston Villa - Tottenham 2-1
Au marcat: Ramsey (8), Douglas Luiz (72), respectiv Kane (90 - penalty)

Southampton - Fulham 0-2
Au marcat: Vinicius (48), Mitrovic (72)

Manchester United - Wolverhampton Wanderers 2-0
Au marcat: Martial (32), Garnacho (90+4)

Chelsea - Nottingham Forest 2-2
Au marcat: Sterling (51, 58), respectiv Awoniyi (13, 62)

Crystal Palace - Bournemouth 2-0
Au marcat: Eze (39, 58)

Duminică au loc meciurile Brentford - West Ham United, Everton - Manchester City şi Arsenal - Brighton.