Real Madrid - Manchester City, finala din semifinalele UCL. REZULTAT FINAL. City conducea cu 1-0 în minutul 89. Cât s-a terminat
Autor: Florin Răvdan
Facebook Real Madrid C.F
Real Madrid şi Manchester City se înfruntă în cea de-a doua semifinală a Ligii Campionilor, miercuri, 4 mai, de la ora 22:00.

Real Madrid merge în finala Ligii Campionilor de la Paris, unde o va înfrunta pe Liverpool. În minutul 89, City conducea cu 1-0, graţie reuşitei lui Mahrez, dar Rodrygo a întors meciul şi a trimis partida în prelungiri. Atacantul brazilian a marcat de două ori în doar 3 minute. În prelungiri, Karim Benzema a marcat din penalty, iar Real Madrid merge în finală, acolo unde a mai ajuns de alte 16 ori. Real Madrid deţine recordul de trofee, 13!

Real Madrid - Manchester City, repriza secundă de prelungiri

FINAL

Sunt 3 minute de prelungiri

Min 113: Real Madrid ţine de rezultat.

Min 105: Începe ultimul sfert de oră al meciului

Real Madrid - Manchester City, prima repriză de prelungiri

Min 106: Fernandinho nu poate marca din 2 metri, cu poarta goală. Ratare uriaşă!

Min 94: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL REAL MADRID. Benzema transformă lovitura de la 11 metri.

Min 93: PENALTY pentru Real Madrid.

Min 92: Karim Benzema trage pe poartă, dar prinde Ederson.

Min 90: Reîncepe meciul!

Real Madrid - Manchester City, repriza secundă

FINAL. Avem prelungiri!

Min 94: Phil Foden trage peste poartă de la 16 metri.

Min 93: Rodrygo trage iar, Ederson respinge în corner.

Min 92: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL REAL MADRID. Ce meci! Acelaşi Rodrygo înscrie cu capul.

Min 90: GOOOOOOOOOOOOOOOL REAL MADRID. Rodrygo egalează.

Min 87: Jack Grealish a trimis spre poartă după o cursă de 30 metri, dar Mendy a scos de pe linia porţii. La câteva secunde distanţă, tot Grealish trage din unghi, pe lângă poartă.

Min 86: Cancelo putea marca un super gol, dar a intervenit Courtois.

Min 82: Benzema trage pe poarta lui Ederson, dar portarul respinge. A fost şi offside.

Min 73: GOOOOOOOOOOOL MANCHESTER CITY. Riyad Mahrez trage pe colţul scurt cu stângul şi îl bate pe Courtois.

Min 66: Fără ocazii de minute bune, jocul se desfăşoară mai mult la mijlocul terenului.

Min 52: Bâlbâială în careul lui Manchester City, Ederson a scăpat mingea, dar madrilenii nu profită.

Min 50: Gabriel Jesus trage tare din unghi, dar Courtois prinde cu siguranţă.

Min 46: Vinicius jr dă pe lângă poartă din şase metri.

Min 45: Începe meciul.

Real Madrid - Manchester City, prima repriză

PAUZĂ

Min 43: Benzema scapă spre poartă şi trage peste, dar fusese offside!

Min 40: Phil Foden trage tare de la 25 metri, scoate Courtois.

Min 27: Lovitura liberă a lui Toni Kroos este deviată în corner.

Min 20: Prima ocazie cu adevărat mare vine pentru Manchester City. Bernardo Silva trage din careu, dar Courtois respinge în corner.

Min 18: Vinicius Jr trage din voleu, peste poartă. Madrilenii nu reuşesc să pună mingea pe poarta lui Ederson.

Min 15: De Bruyne trage tare spre poarta lui Courtois, dar belgianul reţine.

Min 12: Karim Benzema trage din nou peste poartă.

Min 8: Modric l-ar fi lovit pe Laporte peste faţă. Arbitrul încearcă să detensioneze situaţia. În final, le-a arătat câte un cartonaş galben ambilor jucători.

Min 4: Karim Benzema trimite cu capul de la 11 metri, dar peste poartă.

Min 1. A început meciul.

Prima finalistă este Liverpool, care a eliminat-o pe Villareal cu scorul de 5-2 la general.

Real Madrid a pierdut meciul tur cu Manchester City, scor 4-3, într-o partidă arbitrată de Istvan Kovacs. Cu toate astea, galacticii avertizează că soarta calificării nu e jucată. Meciul va fi transmis LIVETEXT pe DC NEWS de la ora 22:00.

"Ştim că putem reveni, avem încredere în noi. Ştim că în tur noi n-am făcut cel mai bun meci, chiar dacă am dat trei goluri. Mâine (miercuri) trebuie să reuşim mai mult şi o vom face, sunt convins de asta. Va trebui să intrăm pe gazon cu încredere, personalitate, energie, caracter, agresivitate. Trebuie să arătăm că suntem Real Madrid, cea mai bună echipă din lume. Istoria acestui club joacă în favoarea noastră. Nu ne predăm niciodată. Asta ne învaţă acest club când venim aici", a spus Luka Modric.

"Ca să ajungi aici şi să câştigi nu ştiu câte Ligi ale Campionilor, nu poţi să ai doar noroc. Este puţin nedrept. Asta ne face să râdem puţin. Bine, să gândească ce vor. Ca să ajungi an de an atât de sus, să învingi echipe mari şi să câştigi trofee, trebuie să ai mai mult decât noroc: caracter, personalitate, încredere... Toate acestea sunt cele care ne fac să câştigăm", a spus mijlocaşul croat, citat de Agerpres.