Real Madrid - Barcelona, rezultat final. Umilință pe Santiago Bernabeu

Autor: Dan Carp | Categorie: Sport

Real Madrid a fost umilită de FC Barcelona pe teren propriu, scor 0-4.

La pauză scorul a fost de 0-0, însa Barcelona s-a descătușat după pauză.

Vă prezentă pe scurt, desfășurarea meciului:

Robert Lewandowski a deschis scorul pentru Barcelona, iar apoi a dublat avantajul în minutul 56. Tot Lewandowski a mai avut două ocazii mari în minutele 66 și 68.

Lamine Yamal a înscris pentru 3-0 în minutul 78, iar Raphinha a închis tabela la 4-0 în minutul 84.

Real Madrid a avut o șansă prin Mbappe, însă golul său din minutul 31 a fost anulat de VAR pentru offside.

Știrea inițială:

Iată lotul de start celor două echipe pentru meciul de sâmbătă seară:

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin - Vazquez, Militao, Rudiger, Mendy - Valverde, Tchouameni, Camavinga - Bellingham - Vinicius, Mbappe

Barcelona (4-3-3): Pena - Kounde, Cubarsi, Inigo - Balde - Casado, Pedri, Fermin Lopez - Yamal, Lewandowski, Raphinha

Rezultatul la pauză este 0-0, după ce lui Mbappe i-a fost anulat un gol. Per ansamblu, Real Madrid a dominat jocul, însă portarul Pena a reușit să evite deschiderea scorului.

Desfășurarea meciului Real Madrid - Barcelona

Iată câteva dintre cele mai importante evenimente ale primei reprize din Real Madrid - Barcelona, un adevărat derby al Europei:

Minutul 30: Mbappé înscrie, dar francezul este din nou surprins în ofsaid! Scorul rămâne 0-0.

Minutul 22: Vinicius are o ocazie uriașă! După ce i-a depășit pe Kounde și Cubarsi, brazilianul ratează inexplicabil.

Minutul 15: Pena intervine spectaculos la reluarea lui Bellingham! În final, însă, se ridică fanionul pentru poziția de ofsaid a lui Mbappé, cel care a trimis pasa către mijlocașul englez.

Minutul 12: Cea mai mare ocazie de până acum! Yamal scapă singur într-o poziție excelentă, dar Lunin reușește să-l oprească.

Minutul 2: Mbappé scapă singur cu Pena, dar ratează. Totuși, tușierul indică ofsaid.