Real Betis - FC Barcelona. Catalanii nu au mai avut atâtea victorii consecutive în deplasare din 2016
Autor: Neagoe Narcis-Florentin
FC Barcelona are extra motivație să revină de la 4-1 în tur
Lionel Messi și Trincao au venit de pe banca de rezerve și au adus trei puncte în deplasare echipei antrenate de Ronald Koeman, FC Barcelona, în duelul cu Real Betis, de duminică seara.

Conform Marca, catalanii s-au impus cu 3-2, după ce au fost conduși cu 0-1 și mai apoi egalați cu 2-2. Meciul a venit la doar câteva zile după ce FC Barcelona a egalat Granada în ultimele 4 minute, în Cupa Regelui, impunându-se în timpul suplimentar.

Messi a stat pe bancă la începutul partidei, însă acesta a intrat pe teren în a doua repriză și a înscris la două minute după schimbare. Pe final, Trincao a avut prima reușită pentru Barcelona de când s-a alăturat echipei. Din 2016 nu mai reușiseră catalanii să câștige cinci meciuri în deplasare la rând. Acum, formația de pe Camp nou se află pe locul 2 în LaLiga (43 p.), după Atletico Madrid (50 p., -2 meciuri), fiind urmată de Real Madrid (43 p.), care ocupă locul al treilea.