Rapid se apropie de FCSB, după ce echipa lui Becali s-a încurcat cu 'U' Cluj - Video
 Universitatea Cluj a terminat la egalitate cu FCSB, 0-0, luni seara, pe Cluj Arena, în ultimul meci din etapa a 26-a a Superligii de fotbal.

Universitatea a ratat un penalty, în minutul 16, prin Dan Nistor, al cărui şut a fost apărat de portarul Ştefan Târnovanu, care a intervenit apoi salvator şi la reluarea lui Nistor. Lovitura de pedeapsă a fost dată pentru faultul lui Mihai Lixandru asupra lui Nistor. Fundaşul ghanez Nana Antwi a debutat la echipa lui Becali, intrând la pauză.

Universitatea Cluj are o singură victorie în ultimele şapte etape, două egaluri şi patru eşecuri. FCSB, care are două egaluri în ultimele trei etape, e neînvinsă de opt etape, în care a avut cinci victorii şi trei egaluri. Scorul a fost egal şi în tur, 2-2. FC Universitatea Cluj - FC FCSB 0-0, Cluj Arena - Cluj-Napoca Dan Nistor a ratat un penalty în min. 16 (a apărat Ştefan Târnovanu).

Video

Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Mircea Ardelean (Arad) Arbitru video: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitru asistent video: Ferencz Tunyogi (Zalău) Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF.

În urma acestei partide Rapid se apropie la 7 puncte de FCSB.

16 FC Botoşani 26 3 11 12 27-46 20

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte.