Putin și prințul moștenitor saudit, discuție telefonică despre Ucraina și relațiile internaționale

Sursa Foto: Agerpres
Sursa Foto: Agerpres

Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a avut o discuţie telefonică cu prinţul moştenitor al Arabiei Saudite, Mohammad bin Salman.

Preşedinte Rusiei, Vladimir Putin, a avut o discuţie telefonică cu prinţul moştenitor al Arabiei Saudite, Mohammad bin Salman, în cursul nopţii de joi spre vineri, principalul subiect fiind conflictul din Ucraina, a transmis Kremlinul printr-un comunicat citat de AFP.

Convorbirea a avut loc la scurt timp după ce Vladimir Putin s-a declarat deschis unui armistiţiu în Ucraina, propunere avansată de SUA în urma întrevederii cu preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski în Arabia Saudită. Totuşi, liderul rus a subliniat că există "probleme importante" care trebuie soluţionate înainte ca un astfel de acord să poată fi pus în aplicare.

Discuția lui Putin cu bin Salman

Potrivit Kremlinului, Putin a lăudat eforturile de mediere depuse de Arabia Saudită, care a facilitat pe 18 februarie o serie de discuţii ruso-americane. La rândul său, Mohammad bin Salman a reafirmat angajamentul ţării sale de a contribui la rezolvarea conflictului ucrainean şi la normalizarea relaţiilor dintre Rusia şi Statele Unite.

După prima convorbire oficială dintre Vladimir Putin şi Donald Trump, pe 12 februarie, Moscova şi Washingtonul au convenit să reia dialogul diplomatic şi să caute o soluţie rapidă pentru criza ucraineană.

Statele Unite au propus un armistiţiu de 30 de zile în Ucraina, acceptat deja de Kiev, urmând ca emisarul american Steve Witkoff să-l prezinte oficial autorităţilor ruse la Moscova joi.

Discuţiile dintre Putin şi bin Salman au inclus şi aspecte legate de cooperarea economică bilaterală, Kremlinul subliniind că aceasta este esenţială pentru menţinerea stabilităţii pieţei globale a petrolului, conform Agerpres.

Zelenski respinge „afirmaţiile manipulatoare“ ale lui Putin în privința încetării focului

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a denunţat joi „afirmaţiile manipulatoare“ ale omologului său rus Vladimir Putin cu privire la propunerea americană de încetare a focului, acuzându-l că doreşte "să treneze lucrurile" pentru a continua războiul, relatează AFP și Agerpres.

"Cu toţii am auzit cuvintele foarte previzibile şi foarte manipulatoare ale lui Putin ca răspuns la ideea acestui armistiţiu", a declarat Zelenski în discursul său zilnic difuzat pe reţelele de socializare, cerând creşterea presiunii asupra Moscovei.

Vladimir Putin a spus că acceptă această propunere, adăugând însă că rămân detalii de clarificat, liderul de la Kremlin arătându-se preocupat mai ales de faptul că armata ucraineană ar putea profita de acest răgaz pentru a-şi reface capacitatea de luptă. Citește toată știrea aici!

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Cele mai noi știri
Cele mai citite știri

Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt2
YesMy - smt4.5.3
pixel