PSG a fost răpusă de Borussia Dortmund în turul semifinalei de Liga Campionilor - Vezi unicul gol al partidei
Borussia Dortmund a învins-o pe Paris Saint-Germain cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe teren propriu, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor la fotbal

Unicul gol al partidei a fost marcat de atacantul Niclas Fullkrug, în minutul 36 al primei reprize.

PSG a pierdut la Dortmund, însă rămâne echipa cu cele mai multe bare în acest sezon din UEFA Champions League, respectiv 10 bare, notează AFP. Cele două formații s-au întâlnit şi în faza grupelor, PSG învingând cu 2-0 acasă, în timp ce partida de la Dortmund s-a încheiat cu o remiză (1-1).

Miercuri seara a fost doar pentru a treia oară când PSG nu a marcat în ultimele 27 de partide din UEFA Champions League.

Returul se va juca pe data de 7 mai, pe Parc des Princes. Pe Signal Iduna Park, în faţa a 81.365 de fani, au evoluat echipele:

Borussia Dortmund:

Kobel - Ryerson (M. Wolf, 87), Hummels, N. Schlotterbeck, Maatsen - Emre Can (căpitan), Sabitzer - Adeyemi (Reus, 83), J. Brandt (F. Nmecha, 87), J. Sancho - Fullkrug (Moukoko, 90+1). Antrenor: Edin Terzic.

PSG:

Donnarumma - Hakimi, Marquinhos (căpitan), L. Hernandez (Beraldo, 42), Nuno Mendes - Zaire-Emery, Vitinha, Fabian Ruiz - O. Dembele, Mbappe, Barcola (Kolo Muani, 65). Antrenor: Luis Enrique. Arbitru: Anthony Taylor (Anglia). Cartonaşe galbene: Maatsen (19), Schlotterbeck (73), Ruiz (53).